03/09/2014

Επιστολή προς τον Υπουργό  Εσωτερικών κ.κ. Αργ. Ντινόπουλο και τον αρμόδιο Υφυπουργό κ. Γεωργ. Ντόλιο απέστειλε ο κ. Φωτ. Αλεξάκος

Την παράταση της προθεσμίας για την υποβολή αιτήσεων υπαγωγής στη ρύθμιση του άρθρου  51 του Ν. 4257/2014 από οφειλέτες των Δήμων μέχρι τέλους του τρέχοντος έτους, ζητά ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος με επιστολή του προς τον Υπουργό Εσωτερικών κ. Αργ. Ντινόπουλο και τον αρμόδιο Υφυπουργό κ. Γεωργ. Ντόλιο.

Ζητά επίσης την επέκταση της ρύθμισης, ώστε να συμπεριληφθούν σ΄αυτή και οφειλές προς τα Νομικά πρόσωπα των Δήμων (ΔΕΥΑ κ.λπ.).

Η επιστολή του Δημάρχου

Το πλήρες κείμενο της επιστολής του κ. Φωτ. Αλεξάκου προς την ηγεσία του ΥΠΕΣ έχει ως εξής:

Αξιότιμε κύριε Υπουργέ,

Όπως ήδη γνωρίζετε, με τις διατάξεις του άρθρου  51 του Ν. 4257/2014, δόθηκε η δυνατότητα στους οφειλέτες των Ο.Τ.Α. να ρυθμίσουν τις ληξιπρόθεσμες οφειλές τους υποβάλλοντας έως 09-08-2014 στον οικείο Δήμο, αίτηση υπαγωγής στη ρύθμιση.

Με δεδομένα όμως ότι:

Κύριε Υπουργέ,

Όλα τα προαναφερόμενα συνετέλεσαν ώστε η ανταπόκριση των οφειλετών να μην είναι η αναμενόμενη, με συνέπεια και τα έσοδα των Ο.Τ.Α. να μην είναι τα προσδοκώμενα
Με βάση όλα τα παραπάνω και επειδή ως νέα Δημοτική  θέλουμε να ξεκινήσουμε μια υγιή σχέση με τους δημότες και τους συναλλασσόμενους με το Δήμο, παρακαλούμε να  εξετάσετε το ενδεχόμενο να παραταθεί η προθεσμία για την υποβολή αιτήσεων για υπαγωγή στη ρύθμιση του άρθρου  51 του Ν. 4257/2014, μέχρι τέλους του τρέχοντος έτους και  να επεκταθεί και στα Νομικά πρόσωπα των Δήμων (ΔΕΥΑ κ.λπ.)). Μια τέτοια παράταση εκτιμούμε ότι θα ήταν ευεργετική για τα οικονομικά των Ο.Τ.Α., αλλά και για τους οφειλέτες, δίνοντάς τους τη δυνατότητα να ρυθμίσουν τις οφειλές τους με τον Δήμο και να αποφύγουν δυσάρεστες συνέπειες.

Με τιμή
O Δήμαρχος Καρδίτσας