Παιχνίδια με αλεύρι, νερό, καλάμια, ένα μοβ μαρκαδόρο και γυάλινα μπουκάλια!!!

03/07/2020

Συνεχίστηκαν και την Πέμπτη 2 Ιουλίου, οι Καλοκαιρινές Δραστηριότητες Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας, στις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας.

Ταξίδι μ’ ένα γυάλινο μπουκάλι ήταν η δράση, μετά από απαίτηση των παιδιών που διάβασαν για τη δράση και ήθελαν να την κάνουν κι αυτά ου δεν πρόλαβαν την Τρίτη, στην παιδική βιβλιοθήκη συνοικίας «Λάκας Μαντζάρα». Τα παιδιά έγραψαν διάφορα προσωπικά τους δεδομένα, όπως η ηλικία, το βάρος, το ύψος, τα χόμπι και τα μυστικά τους. Έκαναν μια πρόβλεψη για το μέλλον και τα έκλεισαν το καθένα σ’ ένα μπουκάλι, που αποθήκευσαν σ’ ένα χάρτινο κουτί, σκοπό να το ανοίξουμε του χρόνου την ίδια μέρα!!!

Στην παιδική βιβλιοθήκη συνοικίας «Αγίου Νικολάου», διαβάσαμε το πολύ όμορφο βιβλίο του Crockett Johnson «Ο Χάρης και ο μοβ μαρκαδόρος» από τις εκδόσεις Καστανιώτη. Ο μικρός Χάρης μ’ ένα και μόνο μοβ μαρκαδόρο, έφτιαξε έναν ολόκληρο κόσμο, όπως τον ήθελε αυτός!!!

Τα παιδιά κρατώντας αποστάσεις μεταξύ τους, όπως ορίζει το πρωτόκολλο και χωρισμένα σε δύο μικρές ομάδες, έφτιαξαν εικόνες με τους μοβ μαρκαδόρους τους και τις ένωσαν μεταξύ τους φτιάχνοντας δύο όμορφες και πολύ καλοκαιρινές ιστορίες!!!

Το παραπάνω πρόγραμμα σχεδιάστηκε από την Κοινωνιολόγο Κυρία Ειρήνη Βοκοτοπούλου και υλοποιήθηκε στην πρώτη καλοκαιρινή Εκστρατεία, το 2012, που οργάνωσε το Future Library.

Ψάρια διάσημα και επώνυμα πιάσαμε στο Παλαιοκκλήσι. Τον Τριγωνοψαρούλη, τον μαυρολέπια, τον ιππόκαμπο και το μεγάλο καρχαρία, αλλά και … παπούτσια ψηλοτάκουνα!!!

Διαβάσαμε το πολύ όμορφο βιβλίο του φίλου μας Βαγγέλη Ηλιόπουλου «Ο Τριγωνοψαρούλης στον κόσμο των παράξενων ψαριών», από τις εκδόσεις Πατάκη και έπειτα, πήραμε τα καλάμια μας και με υπομονή ψαρέψαμε ως και το τελευταίο δελφίνι…

Και μετά ήρθε η ώρα για… άρμεγμα!!! Η καλή μας η αγελάδα, βγάζει γάλα μια καρδάρα!!! Αγώνες επιδεξιότητας και ταχύτητας στο άρμεγμα!!!

Την Παρασκευή 3 Ιουλίου, ολοκληρώνεται η πρώτη εβδομάδα των δράσεων στις παρακάτω βιβλιοθήκες:

Παιδική Βιβλιοθήκη «Παυσιλύπου» – Ο μωβ μαρκαδόρος του Χάρη. Διαβάζουμε την ιστορία του Χάρη, «Ο Χάρης και ο μωβ μαρκαδόρος» του Crocket Johnson από τις εκδόσεις Καστανιώτης και με τη βοήθεια μιας γραμμής και της φαντασίας μας, σχεδιάζουμε σιγά σιγά έναν ολόκληρο κόσμο!!!

Παιδική Βιβλιοθήκη Δημοτικού Διαμερίσματος «Αρτεσιανού» – Ίχνη σε αλεύρι και νερό.

Με απλά καθημερινά υλικά και τρόφιμα, όπως ένα σακουλάκι αλεύρι, μια λεκάνη με νερό και μερικά φασόλια, παίζουμε με τα παιδιά τα πιο διασκεδαστικά καλοκαιρινά παιχνίδια!!!

Οι δράσεις θα πραγματοποιούνται κάθε πρωί από τις 10:30 έως τις 11:30 και απευθύνονται κυρίως σε παιδιά που έχουν τελειώσει την Α΄ Δημοτικού έως και 15 ετών, διότι οι περισσότερες απαιτούν γραφή και ανάγνωση. Παιδιά κάτω των 7 ετών, πρέπει να συνοδεύονται από ενήλικα καθ’ όλη τη διάρκεια των δράσεων.

Αναλυτικό πρόγραμμα λειτουργίας της κάθε βιβλιοθήκης, καθώς και τις δράσεις που θα πραγματοποιούν, μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα του Δήμου Καρδίτσας, και στις σελίδες των παιδικών βιβλιοθηκών του Δ.Ο.Π.Α.Κ. στο Facebook: Παιδικές Βιβλιοθήκες Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας & Παιδικές Βιβλιοθήκες Καρδίτσας και στους πίνακες ανακοινώσεων των Παιδικών Βιβλιοθηκών του Δ.Ο.Π.Α.Κ.

Όσοι θέλουν ν’ αφήσουν τα «ίχνη» τους και να συμμετέχουν ως εθελοντές στην καλοκαιρινή μας περιπέτεια, δεν έχουν παρά να συμπληρώσουν ηλεκτρονικά την αίτηση τους, στο παρακάτω link : https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdLxCJ8TXkoV_UY-R_davknEF74rfQe5ePg7-JmO_R4QyNE_g/viewform?vc=0&c=0&w=1

Αυτό το καλοκαίρι ερχόμαστε κοντά… μόνο με τα βιβλία!!!