Ολοκληρώθηκε σε χρόνο – ρεκόρ η ασφαλτόστρωση στην οδό Μπλατσούκα

20/05/2022

Από το πρωί του Σαββάτου δίδεται και πάλι στην κυκλοφορία

Μέσα σε χρόνο ρεκόρ και πολύ συντομότερα από τις αρχικές εκτιμήσεις ολοκληρώθηκε η ασφαλτόστρωση επί της οδού Μπλατσούκα. Οι εργασίες ξεκίνησαν το πρωί της Πέμπτης και μέχρι τις μεσημεριανές ώρες της Παρασκευής ο δρόμος είχε ασφαλτοστρωθεί. Έτσι από το πρωί του Σαββάτου ο δρόμος θα δοθεί και πάλι στην κυκλοφορία σε άριστη πλέον κατάσταση. Η ασφαλτόστρωση της οδού Μπλατσούκα εντάσσεται μέσα στο μεγάλο έργο της ασφαλτόστρωσης ύψους 2,5 εκ. ευρώ που υλοποιεί η Δημοτική Αρχή Καρδίτσας όπως είχε εξαγγείλει. Ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος που ενημερώθηκε από τον αρμόδιο αντιδήμαρχο κ. Σβερώνη για την ολοκλήρωση των εργασιών, έδωσε συγχαρητήρια στον ανάδοχο του έργου για την άριστη δουλειά που κάνει. «Οι ασφαλτοστρώσεις που έχουμε προγραμματίσει εξελίσσονται με καλούς ρυθμούς. Τόσο στο κέντρο της πόλης όσο και σε συνοικίες στις οποίες παρεμβαίνουμε, η εξέλιξη των εργασιών – ειδικά στο κέντρο- γίνονται με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Είναι χαρακτηριστικό ότι η οδός Υψηλάντου ασφαλτοστρώθηκε από την αρχή της μέχρι το αθλητικό πάρκο μόλις σε τέσσερις ημέρες, η Ιεζεκιήλ σε πέντε ημέρες και τώρα η οδός Μπλατσούκα μόλις σε δύο ημέρες. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον ανάδοχο για την εξαιρετική δουλεία που κάνει και μάλιστα σε πολύ γρήγορους ρυθμούς που ελαχιστοποιούν την όχληση των πολιτών. Η Δημοτική αρχή αλλάζει πλέον την Καρδίτσα με γρήγορους ρυθμούς. Παρά τις πρωτοφανείς δυσκολίες και πρωτόγνωρες καταστάσεις που αντιμετωπίσαμε και αντιμετωπίζουμε εκτελούμε ένα πλέγμα έργων που θα αλλάξει την πόλη μας. Θυμίζω τις ασφαλτοστρώσεις που τώρα υλοποιούνται, τα πεζοδρόμια που θα ξεκινήσουμε να κατασκευάζουμε το Φθινόπωρο, την οδό Χαρίτου που τώρα εκτελείται το έργο της ανάπλασης, με την αναμόρφωση του Παυσιλύπου και της πλατείας Πλαστήρα που διεκδικούμε να υλοποιήσουμε μέσω του ταμείου συνοχής, με την ανάπλαση της Κεντρικής Πλατείας και του κεντρικού πεζοδρόμου που ολοκληρώθηκε, με το νέο Δημαρχείο που επίσης ολοκληρώθηκε, με την ανάπλαση του Παλέρμου που εντός των ημερών ολοκληρώνεται, με τις παιδικές χαρές που ξεκίνησαν να ανακατασκευάζονται στην πόλη και στα χωριά του Δήμου μας, με το Δημοτικό μας γήπεδο που θα το ανακατασκευάσουμε, ελπίζουμε μέσα στο καλοκαίρι, με την ανάπλαση του στρατοπέδου Λουμάκη που διεκδικούμε μέσω κονδυλίων του «Τρίτσης» και τόσο ακόμα έργα που έχουμε σε εξέλιξη. Η Καρδίτσα θα αλλάξει, θα γίνει πόλη που αξίζει να ζεις» κατέληξε στη δήλωση του ο Δήμαρχος.