Ολοκληρώθηκε η ασφαλτόστρωση στην οδό Κουμουνδούρου

30/05/2022

Β. Τσιάκος: Με έργα αλλάζουμε τον Δήμο μας – Συνεχίζουμε να δημιουργούμε την πόλη που αξίζει να ζεις

Εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών ολοκληρώθηκε η ασφαλτόστρωση και της οδού Κουμουνδούρου στην πόλη της Καρδίτσας. Οι εργασίες ξεκίνησαν το πρωί της Πέμπτης και μέχρι τις μεσημεριανές ώρες της Δευτέρας, ο δρόμος είχε ασφαλτοστρωθεί ενώ έγιναν και οι διαγραμμίσεις. Έτσι από το πρωί της Δευτέρας ο δρόμος άρχισε να δίδεται τμηματικά στην κυκλοφορία σε εξαιρετική πλέον κατάσταση. Η ασφαλτόστρωση της οδού Κουμουνδούρου εντάσσεται μέσα στο μεγάλο έργο της ασφαλτόστρωσης ύψους 2,5 εκ. ευρώ που υλοποιεί η Δημοτική Αρχή Καρδίτσας. Ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος επισκέφτηκε μαζί με τον αρμόδιο αντιδήμαρχο κ. Π. Σβερώνη την Κουμουνδούρου και κατ’ αρχήν έδωσε συγχαρητήρια στον ανάδοχο του έργου για την άριστη δουλειά που κάνει. «Οι ασφαλτοστρώσεις που έχουμε προγραμματίσει εξελίσσονται με καλούς ρυθμούς. Τόσο στο κέντρο της πόλης όσο και σε συνοικίες στις οποίες παρεμβαίνουμε, η εξέλιξη των εργασιών είναι ταχύτατη. Να σημειωθεί ότι ήδη έχουμε ασφαλτοστρώσει την Υψηλάντου, την Ιεζεκιήλ, την Μπλατσούκα και την Οδό Κουμουνδούρου. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον ανάδοχο για την εξαιρετική δουλεία που κάνει και μάλιστα σε πολύ γρήγορους ρυθμούς που ελαχιστοποιούν την όχληση των πολιτών. Η Δημοτική αρχή αλλάζει πλέον την Καρδίτσα με γρήγορους ρυθμούς. Παρά τις πρωτοφανείς δυσκολίες και πρωτόγνωρες καταστάσεις που αντιμετωπίσαμε και αντιμετωπίζουμε, εκτελούμε ένα πλέγμα έργων που θα αλλάξει την πόλη μας. Θυμίζω τις ασφαλτοστρώσεις που τώρα υλοποιούνται, τα πεζοδρόμια που θα ξεκινήσουμε να κατασκευάζουμε το Φθινόπωρο σε όλη την πόλη και στα χωριά, την οδό Χαρίτου όπου εκτελείται το έργο της ανάπλασης. Ακόμη με την αναμόρφωση του Παυσιλύπου και της πλατείας Πλαστήρα που διεκδικούμε να υλοποιήσουμε μέσω του ταμείου συνοχής, με την ανάπλαση της Κεντρικής Πλατείας και του κεντρικού πεζοδρόμου που ολοκληρώθηκε, με το νέο Δημαρχείο που επίσης ολοκληρώθηκε και σύντομα ξεκινούν οι εργασίες μετακίνησης των υπηρεσιών μας, με την ανάπλαση του Παλέρμου που εντός των ημερών ολοκληρώνεται, με τις παιδικές χαρές που ξεκίνησαν να ανακατασκευάζονται στην πόλη και στις Κοινότητες, με το Δημοτικό μας γήπεδο που θα το ανακατασκευάσουμε, με την ανάπλαση του στρατοπέδου Λουμάκη που διεκδικούμε να προωθήσουμε μέσω κονδυλίων του «Τρίτσης» και τόσο ακόμα έργα που έχουμε σε εξέλιξη η Καρδίτσα θα αλλάξει, θα γίνει πόλη που αξίζει να ζεις» κατέληξε στη δήλωση του ο Δήμαρχος.