Ολοκληρώνεται ο εκχιονισμός σε όλο το Δήμο Καρδίτσας

16/02/2021

Η προσπάθεια σήμερα Τρίτη και αύριο Τετάρτη επικεντρώνεται στο καθάρισμα των σχολείων ώστε να επαναλειτουργήσουν ομαλά

Με τον καθαρισμό των προαύλιων των σχολείων ολοκληρώνει την Τετάρτη η Δημοτική Αρχή Καρδίτσας την επιχείρηση «καθαρή πόλη» από το κύμα κακοκαιρίας που έπληξε την περιοχή μας. Κατά γενική ομολογία η ανταπόκριση της Δημοτικής αρχής και του μηχανισμού που είχε στηθεί, ήταν πολύ καλή καθώς σε καμία στιγμή η πόλη και τα χωριά δεν αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα. Ο στόλος των μηχανημάτων που χρησιμοποιήθηκε σε συνδυασμό με τον καλό συντονισμό έκαναν ορατά τα αποτελέσματα σε όλη τη διάρκεια της κακοκαιρίας αλλά και αμέσως μετά που σταμάτησε να χιονίζει. Είναι χαρακτηριστικό ότι από το πρωί της Κυριακής όλοι οι κεντρικοί δρόμοι ήταν ανοικτοί. Συγχρόνως από το βράδυ της Κυριακής άρχισε να φορτώνεται το χιόνι από την Κεντρική Πλατεία και από άλλα σημεία της πόλης, προσπάθεια που συνεχίστηκε τη Δευτέρα και την Τρίτη. «Δώσαμε και συνεχίζουμε να δίνουμε τη μάχη για να αντιμετωπίσουμε τον ισχυρότερο χιονιά των τελευταίων 12 ετών. Νομίζω ότι καταφέραμε να κρατήσουμε την πόλη λειτουργική. Επικεντρώνουμε πλέον στα σχολεία ώστε άμεσα να μπορέσουν να λειτουργήσουν. Θέλω να ευχαριστήσω τους χειριστές των μηχανημάτων για την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλαν όπως και όλο το εργατικό και υπαλληλικό προσωπικό του Δήμου που εργάστηκε με ευσυνειδησία για να καταφέρουμε να έχουμε το σημερινό αποτέλεσμα. Επίσης θέλω να ευχαριστήσω την Αστυνομική Δ/νση Καρδίτσας και την Πυροσβεστική Υπηρεσία που συνέδραμαν το έργο μας» δήλωσε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος.

Κλειστά την Τετάρτη τα σχολεία – Κανονικά οι παιδικοί σταθμοί στο Δήμο Καρδίτσας

Με απόφαση της Δημοτικής αρχής Καρδίτσας την Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης λόγω των αντίξοων καιρικών συνθηκών και των χαμηλών θερμοκρασιών που επικρατούν θα παραμείνουν κλειστά. Οι  δημοτικοί παιδικοί και Βρεφονηπιακοί σταθμοί θα λειτουργήσουν κανονικά.