03/03/2016

Τη Δευτέρα 7/3 και ώρα 6.30 μ.μ. στο Παυσίλυπο διοργανώνει εκδήλωση με θέμα
“ Γυναίκα και Τοπική Αυτοδιοίκηση στην περίοδο της κρίσης” σε συνεργασία με το Κέντρο Γυναικών και με τη συμμετοχή των γυναικείων οργανώσεων της περιοχής

Εκδήλωση για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας της Γυναίκας θα διοργανώσει τη Δευτέρα 7/3 και ώρα 6.30 μμ στο Παυσίλυπο ο Δήμος Καρδίτσας σε συνεργασία με το Κέντρο Γυναικών.

Το θέμα της εκδήλωσης είναι: “Γυναίκα και Τοπική Αυτοδιοίκηση στην περίοδο της κρίσης”. Η εκδήλωση θα ξεκινήσει με χαιρετισμούς φορέων της περιοχής, ενώ το θέμα θα αναπτύξουν σε σύντομες εισηγήσεις τους εκπρόσωποι του Δήμου και του Κέντρου Γυναικών.

Στην εκδήλωση θα συμμετάσχουν με παρεμβάσεις- τοποθετήσεις εκπροσώπων τους και οι γυναικείες οργανώσεις της περιοχής:

Η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί με συναυλία του τοπικού μουσικού σχήματος Vin Doux με τους Βαγγέλη Παπαβασιλείου στο πιάνο και την Αναστασία Σπύρου στο τραγούδι.

Η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας (International Women's Day) γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 8 Μαρτίου, σε ανάμνηση μιας μεγάλης εκδήλωσης διαμαρτυρίας που έγινε στις 8 Μαρτίου του 1857 από εργάτριες κλωστοϋφαντουργίας στη Νέα Υόρκη, οι οποίες ζητούσαν καλύτερες συνθήκες εργασίας. Η πρώτη Διεθνής Ημέρα της Γυναίκας γιορτάστηκε το 1909 με πρωτοβουλία του Σοσιαλιστικού Κόμματος των ΗΠΑ και υιοθετήθηκε δύο χρόνια αργότερα από τη Σοσιαλιστική Διεθνή.