31/03/2017

Με κεντρικό σύνθημα “Γίνε η αλλαγή που περιμένεις”
Ο Δήμος Καρδίτσας συμμετέχει στο Let's do it Greece
Το ραντεβού με τους ενεργούς πολίτες και τους συλλόγους στο πλαίσιο της πανελλαδικής εθελοντικής δράσης καθαρισμού
δίνεται την Κυριακή 2 Απριλίου και ώρα 11.00 π.μ. στο Αθλητικό Πάρκο, ενώ συλλογικοί φορείς οργανώνουν δράσεις και σε άλλα σημεία του Δήμου

Ο Δήμος Καρδίτσας στο πλαίσια της προσπάθειας ενίσχυσης του εθελοντισμού και ευασθητοποίησης των πολιτών σε θέματα περιβάλλοντος συμμετέχει στην πρωτοβουλία Let's do it Greece, στη μεγαλύτερη εθελοντική εκστρατεία καθαρισμού της χώρας που οργανώνεται την Κυριακή 2 Απριλίου 2017.

Σε συνεργασία με συλλόγους και φορείς της περιοχής που έχουν δηλώσει συμμετοχή στην πρωτοβουλία μέσω του Δήμου, αλλά και μεμονωμένα με την υποστήριξή του, προγραμματίζονται δράσεις εθελοντικού καθαρισμού σε διάφορα σημεία εντός και εκτός πόλης και με κεντικό σύνθημα “γίνε η αλλαγή που περιμένεις” καλεί τους δημότες να συμμετάσχουν.

Στην Καρδίτσα το ραντεβού του Δήμου με συλλογικούς φορείς και πολίτες δίνεται στις 11.00 πμ στο Αθλητικό Πάρκο: Συμμετοχή στην δράση εθελοντικού καθαρισμού που θα ξεκινήσει από εκεί έχουν ήδη δηλώσει ο Σύλλογος Τριτέκνων, το παράρτημα Καρδίτσας του Κοινωνικού Συλλόγου“Φιλαδέλφεια”, το Σώμα Ελλήνων Προσκόπων, η Λέσχη 4Χ4, ο Ποδηλατικός Όμιλος Καρδίτσας ο Σύνδεσμος Εφέδρων Αξιωματικών (ΣΕΑΝ), και η εταιρεία REMAΧ.

Την ίδια ώρα (11.00 π.μ) το Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού θα πραγματοποιήσει καθαρισμό στο Άλσος της Παπαράντζας.

Στις 16.00 μ.μ. η Διεθνής Ένωση Αστυνομικών (I.P.A.) Τοπική Διοίκηση Καρδίτσας, προγραμματίζει δράση καθαρισμού του Υπαίθριου Θεάτρου Μητρόπολης.

Τέλος η M.K.O. Ρομά Χωρίς Σύνορα θα πραγματοποιήσει την Κυριακή καθαρισμό στον Οικισμό Μαύρικα.

Ο Δήμος Καρδίτσας πέρα από τον συντονισμό της δράσης, τη διάθεση μηχανημάτων και προσωπικού για την περισυλλογή απορριμμάτων προσφέρει γάντια και σακούλες απορριμμάτων στους συμμετέχοντες (κεντρική χορηγία για το “Let's do it Greece!” από την Sanitas, τοπικός χορηγός το Φαρμακείο Κεφαλά)

Η Μεγαλύτερη Εθελοντική Εκστρατεία καθαρισμού της χώρας

Την Κυριακή 2 Απριλίου 2017 χιλιάδες εθελοντές θα συντονιστούν ταυτόχρονα σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, με σκοπό για ακόμη μια χρονιά, να διαδώσουν το μήνυμα της συνεργασίας και του εθελοντισμού σε όλη τη χώρα. Οι δηλώσεις συμμετοχής φορέων, ομάδων και εθελοντών γίνονται στο www.letsdoitgreece.org.

Στόχος είναι, μέσα σε μία ημέρα, οι χιλιάδες πολίτες που μοιράζονται το όραμα μιας καθαρής Ελλάδας, να συντονιστούν σε ολόκληρη τη χώρα, πραγματοποιώντας οργανωμένες εθελοντικές δράσεις καθαρισμού, εξωραϊσμού και αισθητικής αναβάθμισης, ξεπερνώντας τον αριθμό ρεκόρ των 100.000 εθελοντών, από 3.000 ομάδες, σε πάνω από 1.000 σημεία δράσης πανελλαδικά.

Η προσπάθεια αυτή ξεκίνησε το 2012 από νέα παιδιά που αγάπησαν τον εθελοντισμό μέσα από το σχολείο. Νέους που ονειρεύονται να ενώσουν όλη την Ελλάδα για έναν κοινό σκοπό, αναδεικνύοντας το καλό πρόσωπο της πατρίδας μας. Το πρόσωπο των ανθρώπων που προσπαθούν και προσφέρουν καθημερινά στον τόπο τους, το πρόσωπο των εθελοντών που συνεργάζονται σε κοινή προσπάθεια, το πρόσωπο της χαράς, της συμμετοχής και της δημιουργικότητας.

Γίνε και εσύ μέλος της μεγάλης εθελοντικής οικογένειας, μοιράσου το κοινό όραμα, δείξε την αγάπη και το σεβασμό σου για το περιβάλλον. Στις 2 Απριλίου 2017 έλα να φωνάξουμε όλοι μαζί Let’s do it Greece!

lets-do-it