31/08/2017

kinitikotitaΟ Δήμος Καρδίτσας μαζί με φορείς, εθελοντές, συλλόγους και σχολεία θα συμμετάσχει ενεργά στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας από 16 μέχρι στις 22 Σεπτεμβρίου 2017 με σύνθημα “Έξυπνη Κινητικότητα – Ισχυρή Οικονομία”, οργανώνοντας δράσεις και εκδηλώσεις με πρωταγωνιστές τα παιδιά, το ποδήλατο και τους πεζούς.

Για την οργάνωση των εκδηλώσεων – το πλήρες πρόγραμμα των οποίων θα ανακοινωθεί τις επόμενες ημέρες πραγματοποιήθηκε σύσκεψη στο Δημαρχείο με τη συμμετοχή του Αντιδημάρχου κ. Γιαν. Σβάρνα, του Εντεταλμένου Δημοτικού Συμβούλου κ. Σωτ. Αντωνίου, της Δ/ντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Καρδίτσας κ. Ευθ. Μητσιάδου, εκπροσώπων της Αστυνομικής Δ/νσης Καρδίτσας και του Ποδηλατικού Ομίλου, καθώς και υπηρεσιακών παραγόντων του Δήμου

Η «Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας» (ΕΕΚ), από το 2002 έχει καθιερωθεί ως ο σημαντικότερος θεσμός σε Ευρωπαϊκό επίπεδο για την προαγωγή βιώσιμων προτύπων κινητικότητας και κατ΄ επέκταση για την διαμόρφωση και ανάπτυξη περιβαλλοντικού ήθους.

Σκοπός των δράσεων που υλοποιούνται το διάστημα 16 και 22 Σεπτεμβρίου, είναι η ενθάρρυνση και προώθηση βιώσιμων τρόπων μετακίνησης και μεταφοράς στον αστικό ιστό και η ευαισθητοποίησης των πολιτών στη χρήση εναλλακτικών τρόπων μετακίνησής τους. Η εβδομάδα, κορυφώνεται με την «Ημέρα Χωρίς Αυτοκίνητο», στις 22 Σεπτεμβρίου κατά την οποία τμήματα οδών της πόλης κλείνουν για τα αυτοκίνητα, αφήνοντας ελεύθερο χώρο στους πεζούς, τους ποδηλάτες και τα ΜΜΜ.