Ο Δήμος Καρδίτσας συμμετέχει στο Social-Biking Challenge!

20/09/2018

Συνεχίζονται οι εγγραφές και οι συμμετοχές

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή (ΕΕ) οργανώνει φέτος από 16 Σεπτεμβρίου (ημερομηνία έναρξης της ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ) και για τρεις εβδομάδες το Social Biking Challenge, στοχεύοντας στην προώθηση ενός πιο υγιεινού τρόπου ζωής με την ενθάρρυνση της σωματικής δραστηριότητας και της χρήσης ενός πιο φιλικού προς το περιβάλλον μέσου μεταφοράς, του ποδηλάτου!

Ο Δήμος Καρδίτσας, δίνοντας έμφαση στην υλοποίηση πολιτικών και δράσεων ενθάρρυνσης της χρήσης του ποδηλάτου και στο πλαίσιο των εκδηλώσεων που προγραμμάτισε για την ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, δήλωσε συμμετοχή στην πρωτότυπη αυτή δράση της ΕΕ.

Έτσι, οποιοσδήποτε ενήλικας με smartphone με λειτουργία GPS μπορεί να συμμετέχει στο S-b Karditsa challenge και να γίνει Social Biker (S-biker).

Για την διεξαγωγή της δράσης αυτής, έχει αναπτυχθεί μια ηλεκτρονική εφαρμογή για το κινητό (BikePrints, ήδη διαθέσιμη σε Google Play και Apple App Store) με την οποία οι συμμετέχοντες θα μπορούν να καταγράφουν τις διαδρομές που θα κάνουν με τα ποδήλατά τους και να κερδίζουν πόντους και δώρα. Μέσω του BikePrints, θα μπορούν επίσης να ακολουθούν τους φίλους τους και να κερδίζουν μαζί ακόμα περισσότερους ομαδικούς πόντους και δώρα.

Για περισσότερες πληροφορίες και οδηγίες εγγραφής και συμμετοχής, επισκεφθείτε το site:

socialbiking.jrc.ec.europa.eu