10/03/2022

Με στόχο την ένταξη στις 100 Κλιματικά Ουδέτερες πόλεις
Ο Δήμος Καρδίτσας δημιουργεί Ζωντανό Εργαστήριο

Σημαντικές πρωτοβουλίες με στόχο την ένταξη στις 100 κλιματικά ουδέτερες και έξυπνες πόλεις αναπτύσσει ο Δήμος Καρδίτσας στο πλαίσιο ενός ολοκληρωμένου αναπτυξιακού σχεδιασμού.

Πρόσφατα, ο Δήμος υπέβαλε αίτηση για να ενταχθεί στην αποστολή που έχει δρομολογήσει η ΕΕ «100 κλιματικά ουδέτερες και έξυπνες πόλεις».

Σε αυτές τις πρωτοβουλίες, ο Δήμος συγκεντρώνει την υποστήριξη όλων των Φορέων, αλλά κυρίως των Πολιτών του, οι οποίοι συμμετέχουν δραστήρια στη διαβούλευση και στην ανάπτυξη καινοτόμων δράσεων.

Ενδεικτικά αναφέρονται:

Η στρατηγική για τη βιώσιμη κινητικότητα
Η στρατηγική για τη βιώσιμη Αστική Ανάπτυξη
Το Σχέδιο Δράσης Αειφόρου Ενέργειας και κλίματος (ΣΔΑΕΚ)
Το σχέδιο για Σταθμούς Φόρτισης Ηλεκτρικών Οχημάτων (ΣΦΗΟ).

Στο πλαίσιο αυτό προχώρησε στη δημιουργία ενός Ζωντανού Εργαστηρίου (Living Lab) το οποίο θα λειτουργεί υπό την αιγίδα του. Το Ζωντανό Εργαστήριο θα δημιουργήσει ένα περιβάλλον το οποίο θα υποστηρίξει:

τον ολοκληρωμένο και συμμετοχικό σχεδιασμό της αποστολής «100 Κλιματικά Ουδέτερες και Έξυπνες Πόλεις»
την υλοποίηση και διεύρυνση των στόχων και των έργων του ΣΔΑΕΚ (Σχέδιο δράσης Αειφόρου Ενέργειας και Κλίματος) και
κάθε άλλο σχέδιο ενεργειακού, χωρικού και αναπτυξιακού χαρακτήρα του Δήμου.

Η δημιουργία και λειτουργία του Ζωντανού Εργαστηρίου θα χρηματοδοτηθεί από το Πρόγραμμα Horizon 2020 “Research and Innovation”, και συγκεκριμένα από το Έργο 2ISECAPINSTITUTIONALIZED INTEGRATED SUSTAINABLE ENERGY AND CLIMATE ACTION PLANS” (C. No 8101033752), στο οποίο είναι εταίροι ο Δήμος Καρδίτσας και η Αναπτυξιακή Καρδίτσας.

Σχετικά έγγραφα