Νέα εποχή στις σχέσεις του Δήμου Καρδίτσας με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

14/07/2021

Επίσκεψη του Δημάρχου κ. Β. Τσιάκου στην έδρα του Ιδρύματος

Με μνημόνιο συνεργασίας που θα συνυπογράψουν οι δυο πλευρές οριοθετούν το πλαίσιο

Την έδρα του πανεπιστημίου Θεσσαλίας στην πόλη του Βόλου επισκέφτηκε το πρωί της Τρίτης ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Βασίλης Τσιάκος για συνάντηση εργασίας με θεσμικούς παράγοντες του Ιδρύματος. Ο Δήμαρχος βρέθηκε στο κτίριο Τσαλαπάτα και συναντήθηκε με τον κ. Δημήτρη Μεσαλούρη προϊστάμενο της ΜΟΔΥ του ΕΛΚΕ και τον κ. Στέργιο Στεργίου Υπεύθυνο Οργάνωσης Διοίκησης και Διασύνδεσης του Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Στη συνάντηση τέθηκε προς συζήτηση η εμβάθυνση των σχέσεων μεταξύ του Ιδρύματος και του Δήμου Καρδίτσας. Ο Δήμαρχος στην εισαγωγική του τοποθέτηση υπογράμμισε ότι ο Δήμος Καρδίτσας εισέρχεται σε μια νέα εποχή δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για μια νέα Καρδίτσα. «Το πανεπιστήμιο είναι ένας χώρος μάθησης, γνώσης και έρευνας αλλά και διασύνδεσης με τον τοπικό κοινωνικό και παραγωγικό ιστό. Στη λογική αυτή εκείνο που επιδιώκουμε είναι να έρθουμε σε μια πιο στενή συνεργασία με ένα από τα καλύτερα πανεπιστημιακά ιδρύματα της χώρας και γενικότερα των Βαλκανίων ώστε να κερδίσουμε και οι δύο πλευρές. Εξάλλου θα πρέπει να σημειωθεί ότι η Καρδίτσα διαθέτει ένα αξιόλογο ακαδημαϊκό campus με τέσσερις πολύ αξιόλογες σχολές που ανήκουν στο δυναμικό του Πανεπιστημίου. Μάλιστα η μία από αυτές τις σχολές, η Κτηνιατρική, σε πρόσφατη αξιολόγηση βρίσκεται στην κορυφή. Στο πλαίσιο αυτό βρεθήκαμε στο χώρο του πανεπιστημίου για να συζητήσουμε τις δυνατότητες συνεργασίας Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Πανεπιστημίου. Από τη συζήτηση καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι οι συνθήκες είναι ευνοϊκές καθώς υπάρχει η δική μας βούληση όπως και η βούληση των πρυτανικών αρχών για άνοιγμα του πανεπιστημίου στις τοπικές κοινωνίες. Τα επόμενα βήματα που συμφωνήσαμε να κάνουμε σε αυτή την τεχνική συνάντηση είναι να συστήσουμε άμεσα δύο ομάδες εργασίας, μία στο Δήμο Καρδίτσας και μία στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας που θα επεξεργαστούν το πλαίσιο συνεργασίας μεταξύ των δύο φορέων. Πολύ σύντομα θα καταλήξουμε στις τελικές προτάσεις και αναμένεται ότι θα υπογράψουμε μνημόνιο συνεργασίας ώστε να ξεκινήσει να «τρέχει» επί της ουσίας η συνεργασία μας» δήλωσε ο Δήμαρχος Καρδίτσας Βασίλης Τσιάκος στο τέλος της συνάντησης εργασίας. Από την πλευρά τους τα στελέχη του Πανεπιστημίου ευχαρίστησαν το Δήμαρχο για την ουσιαστική συζήτηση ενώ δήλωσαν βέβαιοι ότι η συνεργασία των δύο πλευρών θα είναι εξαιρετικά εποικοδομητική.