Να μην επιστραφεί η επιστρεπτέα ζητά με ομόφωνο ψήφισμα του το Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας

15/07/2022

Το ψήφισμα διαβίβασε ήδη ο δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος στους υπουργούς Οικονομικών και Ανάπτυξης

Ομόφωνο ψήφισμα του Δημοτικού Συμβουλίου Καρδίτσας διαβίβασε προς τους υπουργούς Οικονομικών κ. Χρ. Σταικούρα και Ανάπτυξης κ. Α. Γεωργιάδη ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος. Με το ψήφισμα το Δημοτικό Συμβούλιο ζητά να μην επιστραφεί η επιστρεπτέα προκαταβολή, με δεδομένο ότι η τοπική οικονομία χτυπήθηκε πολύ σκληρά από τον Ιανό και όχι μόνο. Ειδικότερα το ψήφισμα που υπογράφει εκ μέρους του σώματος ο πρόεδρος Θωμάς Κόντος αναφέρει:

«κ. Υπουργέ
Η Καρδίτσα είναι μια περιοχή η οποία όπως είναι γνωστό χτυπήθηκε πριν από δύο χρόνια πολύ σκληρά από το ακραίο καιρικό φαινόμενο του ΙΑΝΟΥ. Η πόλη και δεκάδες χωριά πλημμύρισαν προξενώντας τεράστιες καταστροφές. Ιδιαίτερα επλήγη ο επιχειρηματικός και παραγωγικός ιστός της περιοχής καθώς ο εμπορικός, ο βιοτεχνικός και ο επαγγελματικός τομέας υπέστησαν πολύ μεγάλες ζημιές. Τεράστιες ζημιές είχαμε και στον αγροτικό και κτηνοτροφικό τομέα. Ήταν η πρώτη φορά που το κέντρο μιας πόλης, πλέον των 40.000 κατοίκων, καταστράφηκε και έπρεπε δημόσιες και ιδιωτικές υποδομές να κατασκευαστούν από την αρχή. Αξίζει να σημειώσουμε ότι σύμφωνα με τους ειδικούς επιστήμονες, το φαινόμενο του Ιανού έχει περιοδικότητα η οποία κυμαίνεται από 500 έως 1000 χρόνια.  Μετά τον Ιανό ακολούθησαν η πανδημία και η ενεργειακή κρίση, φαινόμενα που απασχολούν την παγκόσμια κοινότητα, αλλά ήρθαν να δράσουν σωρευτικά αρνητικά, στην ήδη κακή οικονομική κατάσταση για τις επιχειρήσεις της Καρδίτσας. Η επιστρεπτέα προκαταβολή αποτέλεσε μια ανάσα. Ωστόσο με δεδομένο ότι ο επιχειρηματικός κόσμος της περιοχής  ακόμη προσπαθεί να ορθοποδήσει και να ξεπεράσει τις δραματικές οικονομικές επιπτώσεις του Ιανού, σας παρακαλούμε για την μη επιστροφή  της επιστρεπτέας προκαταβολής για τις επιχειρήσεις της Καρδίτσας, όπως συνέβη και σε άλλες περιπτώσεις περιοχών που επλήγησαν από θεομηνίες και ακραία φαινόμενα, που εδράζουν στην κλιματική αλλαγή».

Ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Καρδίτσας

Θωμάς Κόντος