17/01/2017

Ζητά από το ΥΠΕΣ ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Κων. Αγοραστός ανταποκρινόμενος άμεσα στο σχετικό αίτημα που του απέστειλε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος

Την κήρυξη του Δήμου Καρδίτσας στο σύνολο του, σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης Πολιτικής Προστασίας, λόγω της ισχυρής και μεγάλης διάρκειας χιονόπτωσης, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν ανυπολόγιστες ζημιές, ζητά ο Περιφερειάρχης κ. Κων. Αγοραστός με υπ' αριθμ. 27/16-1-2017 έγγραφό του προς  το Υπουργείο Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης- Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας ανταποκρινόμενος άμεσα στο σχετικό αίτημα που του υπέβαλε την ίδια μέρα ο Δήμος Καρδίτσας.

Το αίτημα του Δήμου Καρδίτσας

Στο αρχικό αίτημα του Δήμου προς την Περιφέρεια Θεσσαλίας ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος τονίζει τα εξής:

“Αξιότιμε κ. Περιφερειάρχη,

Όπως γνωρίζετε, τις τελευταίες ημέρες ο Δήμος Καρδίτσας αντιμετωπίζει μια πρωτόγνωρη σε διάρκεια κακοκαιρία με κύρια χαρακτηριστικά τις συνεχείς και έντονες χιονοπτώσεις και τις εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες.

Ειδικότερα:

Με δεδομένο οτι η κακοκαιρία μετά από μια πρόσκαιρη ύφεση συνεχίζεται με νέες χιονοπτώσεις από τα ξημερώματα της Δευτέρας 16/1 και η μετεωρολογική πρόβλεψη είναι οτι τα φαινόμενα θα συνεχιστούν καθόλη τη διάρκεια της εβδομάδας με το συνολικό ύψος του νέου χιονιού να εκτιμάται στα 50 εκ. κάτι που θα επιδεινώσει την ήδη δυσχερή κατάσταση, στην οποία έχει περιέλθει ο Δήμος Καρδίτσας, παρακαλούμε να κηρυχθεί ο Δήμος μας σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.”