Μια μοναδική συναυλία το βράδυ της Τρίτης στο Παυσίλυπο

08/06/2023

Ο Δήμος Καρδίτσας σε συνεργασία με την Αυστριακή Πρεσβεία προσφέρουν μια βραδιά με ροκ και τζαζ ακούσματα

Μια μοναδική μουσική βραδιά θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν οι Καρδιτσιώτες και όχι μόνο, το βράδυ της Τρίτης 13 ΙΟΥΝΙΟΥ με ώρα έναρξης 9:00 μ.μ. στο υπέροχο αναψυκτήριο του Παυσιλύπου. Πρόκειται για μια βραδιά που συνδιοργανώνει ο Δήμος Καρδίτσας σε συνεργασία με την Αυστριακή πρεσβεία στην Αθήνα. Η απόφαση για τη συνδιοργάνωση λήφθηκε όταν είχε επισκεφτεί το Δήμο Καρδίτσας η Πρέσβης της Αυστρίας κ. Hermine Poppeller την οποία συνόδευε στην περιοχή μας η κ. Ασημίνα Σκόνδρα και εντάσσεται στο πλαίσιο κοινών μουσικών εκδηλώσεων. Το Καλοκαίρι Αυστριακής και Ελληνικής Μουσικής είναι μια πρωτοβουλία της Αυστριακής Πρεσβείας στην Αθήνα και πραγματοποιείται για όγδοη φορά φέτος. Έχει στόχο να συνδέσει νέους και καταξιωμένους μουσικούς από την Αυστρία και την Ελλάδα, ώστε να γνωρίσουν τη μουσική τους σε ένα ευρύτερο κοινό. Το «Αυστριακό – Ελληνικό Μουσικό Καλοκαίρι» προωθεί τον διάλογο μεταξύ Αυστριακών και Ελλήνων δημιουργικών καλλιτεχνών. Στην συναυλία της Τρίτης θα εμφανιστούν οι SKETCHBOOK QUARTET ένα δυναμικό συγκρότημα της Βιέννης που καταφέρνει να συνδυάσει τη ροκ με την τζαζ μουσική.

Ποιοί είναι οι SKETCHBOOK QUARTET

Rock, τζαζ δωματίου, δυναμικοί συνεχώς μεταβαλλόμενοι ρυθμοί, ασυνήθιστη ενορχήστρωση. Το Κουαρτέτο Sketchbook με έδρα τη Βιέννη παίζει ελεύθερα με τα στερεότυπα του είδους. Μορφή surf rock μέχρι squealing improve καθώς και περίτεχνη ανορθόδοξη ενορχήστρωση. Οι συνθέσεις, σε συνδυασμό με το πάθος τους, δημιουργούν ένα δυναμικό φρέσκο και groovy ήχο. Ακούγοντας τα κομμάτια του SKETCHBOOK QUARTET, υπάρχει σίγουρα ένα αρχικό στοιχείο – έκπληξη. Α! Έτσι μπορεί να ακούγεται και η τζαζ! Το βιεννέζικο κουαρτέτο έχει ελάχιστη σχέση με την τζαζ με την κλασική ή παραδοσιακή έννοια. Η σύνθεση του Sketchbook Quartet μάλλον ανορθόδοξη, αλλά η μουσική και ο ήχος του Leonhard Skorupa (σαξόφωνο, σύνθεση), Daniel Moser (μπάσο κλαρίνο), Andi Tausch (κιθάρα) και ο Hubert Bründlmayer (τύμπανα) είναι επίσης αρκετά ασυνήθιστος. Ιδιότυπος και ασυνήθιστος για το είδος. Η μουσική έχει να κάνει με τη διάθεση και την ατμόσφαιρα. Η μουσική του κουαρτέτου χτυπά έναν σαγηνευτικό τόνο τζαζ που προσκαλεί τους ακροατές να βυθιστούν στα ακούσματα και να αφεθούν στα ηχητικά γεγονότα.

Η είσοδος στη συναυλία είναι ΔΩΡΕΑΝ.