09/04/2014

Ο Δήμος Καρδίτσας ενεργοποίησε την ευρυζωνική πρόσβαση στο "ΣΥΖΕΥΞΙΣ Ι" μέσω του Μητροπολιτικού Δικτύου Οπτικών Ινών (ΜΑΝ) και πλέον εξυπηρετεί τις ανάγκες των Υπηρεσιών του με αναβαθμισμένη ταχύτητα. Πιο συγκεκριμένα, ενεργοποιήθηκε  και στην Καρδίτσα, ευρυζωνική πρόσβαση 1 Gbps στο δίκτυο ΣΥΖΕΥΞΙΣ Ι, για εξυπηρέτηση των δημοσίων υπηρεσιών που συμμετέχουν στο Μητροπολιτικό Δίκτυο Οπτικών Ινών του Δήμου.

Στο πλαίσιο του έργου ΣΥΖΕΥΞΙΣ Ι, ενεργοποιήθηκε κεντρικό κύκλωμα uplink  ΣΥΖΕΥΞΙΣ/ΟΤΕ 1 Gbps το οποίο και συνδέθηκε σε κύριο κόμβο του ΜΑΝ στο Δημαρχείο Καρδίτσας.

Η ΚτΠ Α.Ε. σε στενή συνεργασία με το Δήμο της Καρδίτσας προετοίμασε την τεχνική λύση για την ενεργοποίηση του ΜΑΝ και της κεντρικής σύνδεσης στο ΣΥΖΕΥΞΙΣ Ι.  Ακολούθως, με τεχνική συμβολή για τα οπτικά κυκλώματα από τον ΟΤΕ (ανάδοχο του έργου ΜΑΝ Καρδίτσας) και συντονισμό από την ομάδα ΣΥΖΕΥΞΙΣ της ΚτΠ Α.Ε., τροφοδοτήθηκε μέσω ΜΑΝ το Δημαρχείο Καρδίτσας και το κτίριο των Τεχνικών Υπηρεσιών & Πολεοδομίας (Σαρανταπόρου 140) αναβαθμίζοντας την πρόσβαση τους στο δίκτυο ΣΥΖΕΥΞΙΣ στα 100 Μbps έκαστο. Aκολουθεί άμεσα ενεργοποίηση του ΜΑΝ σε άλλα 12 τουλάχιστον κτίρια δημοσίων υπηρεσιών  της Καρδίτσας.

Με τη μετάπτωση κάθε κτιρίου στο νέο τρόπο σύνδεσης στο ΣΥΖΕΥΞΙΣ Ι, μέσω του ΜΑΝ, οι φορείς αποκτούν, έκαστος, πρόσβαση 100 Mbps (ή και 1 Gbps) στο Εθνικό Δίκτυο. Η σύνδεση αυτή είναι έως και 50 φορές μεγαλύτερη από τις προηγούμενες προσβάσεις των κτιρίων στο ΣΥΖΕΥΞΙΣ και είναι προφανές ότι συμβάλει σημαντικά στη βελτίωση της καθημερινής εξυπηρέτησης των πολιτών της Καρδίτσας.

Η αναβάθμιση αυτή αποτελεί την έκτη στο είδος της στο Εθνικό Δίκτυο, με ταχύτητα σύνδεσης 1 Gbps.