Με τα «αστέρια» του τόπου μας το καλοκαίρι γίνεται ομορφότερο

07/09/2022

Σειρά πολιτιστικών εκδηλώσεων στο Δήμο Καρδίτσας για την ψυχαγωγία των συμπολιτών και των επισκεπτών της περιοχής

Με καλό θέατρο, συναυλίες, παραστάσεις Καραγκιόζη για μικρά (ή και μεγάλα παιδιά) κύλησε το μπουκέτο πολιτιστικών εκδηλώσεων στο Δήμο Καρδίτσας στο πλαίσιο του πολιτιστικού καλοκαιριού. Για τη διοργάνωση των καλοκαιρινών πολιτιστικών εκδηλώσεων ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος δήλωσε: «Η Δημοτική αρχή προσπαθεί και φέτος να δώσει μια ξεχωριστή νότα στο καλοκαίρι μας. Οι Καρδιτσιώτισσες και οι Καρδιτσιώτες αγαπάμε τον πολιτισμό και αυτό το αποδεικνύουμε σε κάθε ευκαιρία. Θεωρώ ότι σχεδιάσαμε και υλοποιούμε ένα αξιόλογο πρόγραμμα εκδηλώσεων που δίνει τη δυνατότητα στους συνδημότες να απολαύσουν καλό θέατρο, να διασκεδάσουν με εξαιρετικά μουσικά σχήματα. Και όλα αυτά στηριζόμενοι αποκλειστικά σε τοπικούς καλλιτέχνες. Επιπλέον προσπαθήσαμε να ανοίξουμε όσο το δυνατόν την βεντάλια των εκδηλώσεων ώστε σε συνεργασία και συμπληρωματικά με τις εκδηλώσεις που προγραμματίζει η Περιφέρεια, γεωγραφικά να καλύψουμε το Δήμο. Χιλιάδες συμπολίτισσες και συμπολίτες παρακολούθησαν τις εκδηλώσεις που οργανώνουμε και επιβραβεύουν τους καλλιτέχνες με το θερμότερο χειροκρότημα. Συνεχίζουμε, κάνουμε την Καρδίτσα πόλη που αξίζει να ζεις». Όλο το πλαίσιο των εκδηλώσεων που υλοποιεί η Δημ. Αρχή Καρδίτσας, υποστηρίζεται αποκλειστικά από τοπικούς καλλιτέχνες και επαγγελματίες του χώρου. Αναλυτικά το πρόγραμμα των εκδηλώσεων μέχρι την λήξη είναι το παρακάτω:

Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου : Οικισμός ΟΑΕΔ ώρα 20:30

Μουσική βραδιά με τη “Λαϊκή Παρέα”

Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου : Πλατεία Πλαστήρα ώρα 20:30

Μουσική βραδιά με σχήμα του Δημοτικού Ωδείου Καρδίτσας και τους “Μουσικούς Κρίκους”

Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου : Πάρκο “Λάκκα Μαντζιάρα” ώρα 20:30

Μουσική Βραδιά με τις “Λαϊκές Νότες”

Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου : Τοπική Κοινότητα Καρδιτσομαγούλας ώρα 20:30

Μουσική βραδιά με τις “Μουσικές Αποδράσεις”

Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου: Εμπορικό Κέντρο Καρδίτσας ώρα: 20:30

Βραδιά Rock μουσικής με τους Blue moon και Midnight mess