Με στόχο να αλλάξουν τον κόσμο μας οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας

12/02/2020

Επισκέφτηκαν το Δήμαρχο κ. Β. Τσιάκο και τον ενημέρωσαν για τη δράση τους

Τον Δήμαρχο κ. Βασίλη Τσιάκο επισκέφτηκαν οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας συνοδευόμενοι από τον καθηγητή τους κ. Παναγιώτη Τσίνα και τον υπεύθυνο Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων του Δήμου, δημοτικό σύμβουλο κ. Σωκράτη Παππά. Στόχος της επίσκεψης ήταν να ενημερωθεί ο Δήμαρχος για τη συμμετοχή – μέσω ενός διαγωνισμού – μαθητών του σχολείου στο σχέδιο της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη. Οι μαθητές εξήγησαν στο δήμαρχο την όλη προσπάθεια ευαισθητοποίησης που γίνεται μέσα από μια ομάδα 17 στόχων που αφορούν σε μια σειρά ζητήματα όπως: Στην εξαφάνιση της φτώχειας, στην προστασία του πλανήτη και την εξασφάλιση της ευημερίας για όλους. Σε αυτή την ομάδα κάθε ένας από τους 17 στόχους έχει τους επιμέρους στόχους που πρέπει να επιτευχθούν μέχρι το 2030. Ο Δήμαρχος από την πλευρά του τους ευχαρίστησε για την επίσκεψη ενώ τους προέτρεψε να ασχολούνται με θέματα που αφορούν ευρύτερα το κοινωνικό σύνολο. “Να συμμετέχετε, να μαθαίνετε, να αγωνίζεστε για ένα καλύτερο κόσμο” είπε χαρακτηριστικά ο Δήμαρχος. Επίσης συνεχάρη τους εκπαιδευτικούς τους για την εξαιρετική δουλειά που κάνουν.

Το πρόγραμμα

Ο Έβδομος Στόχος (SDG7) αποσκοπεί στην εξασφάλιση πρόσβασης σε προσιτή, αξιόπιστη, βιώσιμη και σύγχρονη ενέργεια για όλους μέχρι το 2030.

Λαμβάνοντας υπόψη τις παγκοσμίως αυξανόμενες ενεργειακές ανάγκες της ανθρωπότητας και της συμμετοχής του άνθρακα και των υγρών καυσίμων στις ανθρωπογενείς εκπομπές GHG, η προώθηση του SDG7, στην οποία περιλαμβάνεται η χρήση ΑΠΕ, βιοκαυσίμων και φυσικού αερίου, αποτελεί το κύριο μέσο για την κορύφωση των εκπομπών GHG στο προσεχές μέλλον και μείωση του ρυθμού αύξησης της Κλιματικής Αλλαγής. Ας σημειωθεί ότι το ποσοστό εκπομπών που προήλθε από τον τομέα ενέργειας στην Ελλάδα το 2015 ήταν 74.2% ενώ στην Ε.Ε. 78%.

Ο διαγωνισμός

Σκοπός του Διαγωνισμού είναι η δημιουργική και καινοτόμος κινητοποίηση των νέων, σε εθνική και διεθνή κλίμακα, σε δράσεις προώθησης του 7ου Στόχου Βιώσιμης Ανάπτυξης (SDG7), που σχετίζονται με τις πρωτοβουλίες του Ακαδημαϊκού Κόμβου του Ο.Η.Ε. για τον SDG7 (United Nations Academic Impact Hub for SDG7) και οδηγούν σε μετρήσιμες μειώσεις εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου (GHG).

Ως τελικώς επιδιωκόμενο αποτέλεσμα είναι η «αύξηση της φιλοδοξίας» των τοπικών κοινωνιών για επιτάχυνση του «πράσινου» μετασχηματισμού των τοπικών οικονομιών (SDG7), ως προϋπόθεση οικονομικής ανάπτυξης και υποστήριξης των προσπαθειών αντιμετώπισης της Κλιματικής Αλλαγής (SDG13).

Να σημειωθεί ότι την ομάδα του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας που συμμετέχει στην όλη προσπάθεια αποτελούν οι Σβερώνης Σωτήρης, Ντουμούζη Ουρανία, Ντιρμίσι Γιούλι, Κολοβός Ηλίας, Αρβανιτάκος Ορέστης και Καυχίτσας Θωμάς. Συντονιστής Καθηγητής είναι ο κ. Παναγιώτης Τσίνας.