Με εκπροσώπους σωματείων της Λαϊκής Αγοράς συναντήθηκε ο Δήμαρχος

03/10/2019

Β. Τσιάκος: “ Συναντηθήκαμε με τους ανθρώπους του καθημερινού μόχθου και ακούσαμε τα ζητήματα που αντιμετωπίζουν”

Με εκπροσώπους των σωματείων λαϊκών αγορών συναντήθηκε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος, παρουσία και του αντιδημάρχου κ. Ηλία Σχορετσανίτη. Η συζήτηση αφορούσε στη λειτουργία των εβδομαδιαίων Λαϊκών αγορών που γίνονται στην πόλη καθώς και τα ζητήματα που ανακύπτουν. Οι εκπρόσωποι των σωματείων έθεσαν ζητήματα χωροθέτησης και εποπτείας του χώρου. Από την πλευρά του ο Δήμαρχος αφού τους άκουσε με προσοχή, υπογράμμισε ότι η νέα δημοτική αρχή θα πάρει όλες τις απαραίτητες αποφάσεις ώστε ο χώροι των λαϊκών αγορών να λειτουργούν ικανοποιητικά για τους παραγωγούς, τους επαγγελματίες και τους καταναλωτές. Επίσης ο Δήμαρχος ζήτησε από τους εκπροσώπους των σωματείων να φροντίζουν για την εύρυθμη λειτουργία των λαϊκών καθώς αυτό είναι προς το συμφέρον τους. “Συναντήσαμε σήμερα τους ανθρώπους του καθημερινού μόχθου. Ακούσαμε τα ζητήματα που αντιμετωπίζουν, ορισμένα εκ των οποίων είναι αρμοδιότητα της δημοτικής αρχής και θα καταβάλλουμε προσπάθεια να τα επιλύσουμε. Συγχρόνως τους ζητήσαμε και οι ίδιοι να λειτουργούν με υψηλά επαγγελματικά κριτήρια με στόχο να προασπίζονται το κύρος του επαγγέλματός τους και το χώρο της λαϊκής. Είμαι βέβαιος ότι με το πνεύμα καλής θέλησης που υπάρχει εκατέρωθεν αλλά και με στενή συνεργασία, θα ρυθμίσουμε όποιες εκκρεμότητες υπάρχουν”.