Με χρώματα γέμισε το κέντρο της Καρδίτσας η υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου

25/10/2019

Β. Τσιάκος: “Ομορφαίνουμε την πόλη μας με καθημερινή σκληρή προσπάθεια – Με τη βοήθεια των συνδημοτών μας αλλάζουμε συνολικά την εικόνα”

Με χρώματα γέμισε την πόλη της Καρδίτσας η υπηρεσία πρασίνου του Δήμου. Όλο το προηγούμενο χρονικό διάστημα η υπηρεσία προχώρησε σε φύτευση εποχικών φυτών και λουλουδιών, με στόχο να ομορφύνουν τα παρτέρια των κεντρικών πλατειών και πεζοδρόμων. Η υπηρεσία με τις σχετικές οδηγίες του αρμόδιου αντιδημάρχου κ. Σπύρου Κουρτεσιώτη, του προϊσταμένου της υπηρεσίας κ. Λάντζου αλλά και των υπαλλήλων κ.κ. Δουλγεράκη, Τζώρτζη και Στατήρα, προμηθεύτηκαν και φύτευσαν περίπου 2500 εποχικά φυτά. Ειδικότερα επελέγησαν πανσέδες, γκάουρες, γκαζάνιες και καλλωπιστικά κουνουπίδια. Η επιλογή των φυτών έγινε με βασικό κριτήριο ότι μπορούν να αντέξουν σε χειμερινές συνθήκες και έχουν τη δυνατότητα να διατηρηθούν μέχρι την άνοιξη αν προσεχθούν, οπότε και θα γίνουν νέες φυτεύσεις ανοιξιάτικων φυτών. Οι παρεμβάσεις μέχρι στιγμής έχουν γίνει στον ανθόκηπο της πλατείας Πλαστήρα, στον κεντρικό πεζόδρομο, στην πλατεία του Εμπορικού κέντρου, στον κόμβο της Καραΐσκάκη, στην πλατεία Δικαστηρίων και στην πλατεία μπροστά από το Δημαρχείο. Ο Δήμαρχος ευχαρίστησε και συνεχάρη την υπηρεσία Πρασίνου και τον αρμόδιο αντιδήμαρχο για τη δουλεία τους και δήλωσε: “Προσπαθούμε να ομορφύνουμε την πόλη μας τόσο για εμάς τους ίδιους που κατοικούμε σε αυτή, όσο και για τους πολλούς επισκέπτες μας. Ειδικά αυτές τις εορταστικές ημέρες η πόλη και τα χωριά μας έχουνε γεμίσει από κόσμο και αυτό μας γεμίζει ικανοποίηση. Θέλουμε μια όμορφη πόλη στην οποία αξίζει να ζεις και με τη βοήθεια όλων θα το πετύχουμε. Θέλω με αυτή την ευκαιρία να απευθύνω έκκληση προς τους συμπολίτες μας να προσέχουν το παρτέρι που βρίσκεται μπροστά στο κατάστημα τους, μπροστά στο σπίτι τους. Να προσέχουν τα φυτά που με κόπο και μεράκι οι εργαζόμενοι του δήμου φυτεύουν και φροντίζουν. Θα συνεχίσουμε να ομορφαίνουμε το Δήμο μας για να ζούμε σε μια πόλη όμορφη και καθαρή. Θέλουμε τη βοήθεια των συνδημοτών μας για να το πετύχουμε” κατέληξε ο Δήμαρχος.