Με απόλυτη επιτυχία ο 3ος Πλαστήριος Δρόμος Καρδίτσας

22/05/2018

Ρεκόρ συμμετοχών από δρομείς κάθε ηλικίας σε όλες τις κατηγορίες που έστειλαν το μήνυμα οτι ο Αθλητισμός είναι Υγεία

Με πολύ μεγάλη συμμετοχή δρομέων κάθε ηλικίας από την Καρδίτσα, αλλά και από κάθε γωνιά της Ελλάδας πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 20 Μαΐου ο 3ος Πλαστήριος Δρόμος Καρδίτσας που διοργάνωσε ο Δήμος Καρδίτσας με συνδιοργανώτρια την Περιφέρεια Θεσσαλίας- Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας.Μια πραγματική γιορτή του Αθλητισμού, στην οποία συμμετείχαν πάνω από 1000 άτομα, αλλά και δεκάδες εθελοντές μέλη εθελοντικών οργανώσεων της περιοχής μας που συνέβαλαν καθοριστικά στην επιτυχία της διοργάνωσης, η οποία εξελίσσεται σε κορυφαίο θεσμό για την περιοχή μας.

Ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος- ο οποίος συμμετείχε και ο ίδιος στον δρόμο των 5 χλμ- ευχαρίστησε όλους, όσοι έτρεξαν υπογραμμίζοντας οτι ο Δήμος Καρδίτσας ξεκίνησε να διοργανώνει τον Πλαστήριο Δρόμο θέλοντας να στείλει το μήνυμα οτι ο Αθλητισμός σε όλες τις ηλικίες είναι Υγεία και να δώσει ένα ερέθισμα στους πολίτες να βάλουν την άσκηση στη ζωή τους.Η μεγάλη συμμετοχή που κάθε χρόνο ξεπερνάει κάθε προηγούμενο αποδεικνύει οτι ο Πλαστήριος Δρόμος είναι πλέον θεσμός, τόνισε ο Δήμαρχος, ο οποίος ευχαρίστησε επίσης την Περιφέρεια Θεσσαλίας- Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας για τη συνδιοργάνωση, την Εθνική Τράπεζα που ήταν ο Μέγας Χορηγός, την Υπεύθυνη της διοργάνωσης Εντεταλμένη Δημοτική Σύμβουλο κ. Αλκ. Κολοκύθα και τον συντονιστή κ. Βησ. Ζησόπουλο, όλους τους χορηγούς και υποστηρικτές του Πλαστήριου Δρόμου, την Τροχαία Καρδίτσας για τα μέτρα ασφαλείας, ενώ ιδιαίτερη αναφορά έκανε στις εθελοντικές οργανώσεις της περιοχής που συνέβαλαν καθοριστικά με εθελοντές και μέσα στην υλοποίηση και την επιτυχία της διοργάνωσης.

Μάλιστα μετά τις απονομές των κυπέλλων και μεταλλίων στους νικητές κάθε κατηγορίας, απονεμήθηκαν και τιμητικές πλακέτες σε όλους τους εθελοντικούς φορείς που στήριξαν τον Πλαστήριο Δρόμο και ειδικότερα τους: ΕΚΑΒ, Ραδιολέσχη, Λέσχη 4Χ4, Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Καρδίτσας, Σώμα Ελλήνων Προσκόπων 1ο Σύστημα Καρδίτσας, Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού Τ.Τ. Καρδίτσας, Σύλλογος Εθελοντών Αιμοδοτών Ν. Καρδίτσας ¨Η Ζωή”, Ποδηλατικός Όμιλος Καρδίτσας, Σύλλογος Μοτοσικλετιστών Καρδίτσας, Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία- Παράρτημα Καρδίτσας, Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Καρδίτσας, Όραμα Ελπίδας – Εθελοντική Δωρεά Μυελού των Οστών, Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός Παράρτημα Καρδίτσας, Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος “Περσέας”, Σύλλογος Δρομέων Καρδίτσας, ΣΟΑ Φωκιανός Καρδίτσας, “Ωρίων” ΑΣ Καρδίτσας, “Καραγκούνα”

Σημειώνεται οτι στο χώρο της κεντρικής πλατείας, υπήρχαν περίπτερα του Συλλόγου “Ελπίδα” για τη συλλογή δειγμάτων σάλιου από άτομα που επιθυμούσαν να γίνουν δότες μυελού των οστών, καθώς και του Παραρτήματος Καρδίτσας της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας.

Πέρα από την Εθνική Τράπεζα Ελλάδος, μεγάλη ήταν η στήριξη των Καρδιτσιωτών χορηγών, που “αγκάλιασαν” την εκδήλωση και βοήθησαν στην απόλυτη κάλυψη των υψηλών απαιτήσεών της. Ειδικότερα χορηγοί ήταν οι:

Συνεταιριστική Τράπεζα Καρδίτσας, Αστικό ΚΤΕΛ Καρδίτσας, Υπεραστικό ΚΤΕΛ Καρδίτσας, Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία, ΘΕΟΝΗ, Θαλάσσιος Κόσμος, SM Μιχαήλ, Εκτυπωτική Καρδίτσας, Κουρκούνας, Εξοπλισμός Καταστημάτων Εστίασης

Υποστηρικτές ήταν οι: Αθλητική Πολιτεία Athlopolis, Μάττας Sport’s, Αλεξανδρής Sport, ΚΤΕΟ Μουχτής, Παπαλίτσας Δημ. Οπωροπωλείο, Ι. ΚΤΕΟ, Κτήμα Χαλίλη, Mikel, Ψαρρής Ψητόπολις, BONUS EVENT CATERING – Β. Γιάνκας & ΣΙΑ ΟΕ, AB Βασιλόπουλος, Pizza Capricciosa, Δωροπροβολή, Computer Center Παπαβασιλείου, Οικογένεια Γαϊτανίδη, Θείος Στέλιος, Hotel ΑΡΝΗ, Hotel ASTRON, Hotel Kierion. Hotel Thessalikon Grand, Μηχανουργείο Σακελλαρίου, Στρογγύλη Μ. Ε. Σχολείο Μαθηματικών,Thermopellet ABEE, Κοντογιώργος Κων/νος & Αθηνά Στρογγύλη Ντανοβασίλη Βασιλική, Καντερέ Χαρούλα , Φούκας Αναστάσιος Ασφαλιστής, Αλεξανδρής Κώστας, Τσιαμαντάς Αλέξανδρος, Ντόμπρας Φρούτα, Αλεξ. Γιαννακός και Υιοί.

Αποτελέσματα 3ου Πλαστήριου Δρόμου

Δρόμος 1000 μέτρων (παιδιά έως 12 ετών)

Αγόρια

1. Παναγιώτης Αγορόπουλος