Let’s do it Greece με δράσεις για το περιβάλλον

09/12/2019

Στην Καρδίτσα σε συνεργασία με τη δημοτική αρχή η σχετική πρωτοβουλία

Στην Καρδίτσα βρέθηκε την Παρασκευή μια από τις σημαντικότερες εθελοντικές δράσεις της χώρας το Let’s do it Greece. Η εθελοντική δράση βρέθηκε σε δημοτικά σχολεία της πόλης (5ο, 14ο, 8ο) και σε συνεργασία με τη δημοτική αρχή ανέπτυξαν δράσεις για για την αξία της ανακύκλωσης. Αφού έγιναν ομιλίες και δράσεις στα σχολεία στη συνέχεια όλοι μαζί βρέθηκαν στην είσοδο του άλσους του Παυσιλύπου όπου ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος και οι αρμόδιοι αντιδήμαρχοι κ. Σωτήρης Αντωνίου και Σπύρος Κουρτεσιώτης που παρακολουθούσαν τη δράση, φύτεψαν συμβολικά μια ελιά. Ο Δήμαρχος έκανε μια σύντομη αναφορά για την αξία της ανακύκλωσης αλλά και γενικότερα της προστασίας του περιβάλλοντος και ευχήθηκε η ελιά να συμβολίζει την προσπάθεια που όλοι οφείλουμε να κάνουμε για καλύτερο περιβάλλον. Αργότερα οι μετέχοντες της πρωτοβουλίας αλλά και εκπρόσωποι των σχολείων και του σώματος Ελληνικού οδηγισμού βρέθηκαν στο δημαρχείο Καρδίτσας όπου συναντήθηκαν με το Δήμαρχο και αντάλλαξαν απόψεις για περιβαλλοντικά θέματα.

Η δράση Let’s do it Greece

Σε μια εποχή που ο πλανήτης εκπέμπει σήμα κινδύνου και το περιβάλλον μας έχει ανάγκη περισσότερο από ποτέ, η νέα γενιά είναι εδώ για να δράσει αποφασιστικά.

Κάθε χρόνο, υπάρχει μια μέρα που απ’ άκρη σ’ άκρη σε όλη την Ελλάδα, βγαίνουμε έξω, φροντίζουμε το περιβάλλον μας και δείχνουμε ότι με μια απλή θετική κίνηση μπορούμε, εμείς οι ίδιοι, να γίνουμε η αλλαγή που περιμένουμε.

Η μεγάλη αυτή δράση έχει προγραμματιστεί για την Κυριακή 10 Μαΐου του 2020 έχοντας ως στόχο τη συμμετοχή 2020 ομάδων και φορέων σε όλη την Ελλάδα.

Φανταστείτε χιλιάδες εθελοντές να απλώνονται σε δάση, παραλίες, ποτάμια, λίμνες, ρέματα, βυθούς, γειτονιές, σχολεία, πάρκα, καθαρίζοντας και ομορφαίνοντας τις περιοχές τους. Και όλο αυτό ίδια μέρα και ίδια ώρα σε κάθε γωνιά της χώρας μας.

Οι προετοιμασίες έχουν ήδη ξεκινήσει δυναμικά και στο πλαίσιο αυτό, o εμπνευστής της πανελλαδικής εθελοντικής εκστρατείας Let’s do it Greece και εθελοντής, Νίκος Κιούσης, έβαλε στόχο να ταξιδέψει εθελοντικά σε όλη την Ελλάδα, μαζί με όλη την ομάδα του Let’s do it Greece, διαδίδοντας την ανάγκη να ενωθούμε σαν μια γροθιά για την προστασία του περιβάλλοντος. Το όνειρο αυτό το μοιράστηκε με εκατοντάδες ομάδες και φορείς από όλη την Ελλάδα και για αυτό βρέθηκε και στην πόλη της Καρδίτσας.

Με κεντρικό σύνθημα ”Ρίζες που μας Ενώνουν”, ξεκίνησε ένα μεγάλο εθελοντικό ταξίδι σε όλη τη χώρα με στόχο να ενωθούν χιλιάδες άνθρωποι που μοιράζονται τα ίδια όνειρα για ένα καλύτερο περιβάλλον, στοχεύοντας στην οργάνωση της Μεγαλύτερης Ταυτόχρονης Εθελοντικής Δράσης που έχει γίνει ποτέ στη χώρα μας, το Let’s do it Greece 2020 στις 10 Μαΐου.

Η διαδρομή ξεκίνησε στις 31 Οκτωβρίου από το Καλλιμάρμαρο Στάδιο και θα ολοκληρωθεί λίγους μήνες μετά στην Αρχαία Ολυμπία.

Μπορείτε κι εσείς να γίνετε κρίκος όλης αυτής της μεγάλης προσπάθειας. Δηλώστε συμμετοχή στο www.letsdoitgreece.org και πάμε να φέρουμε μαζί μια μεγάλη, θετική αλλαγή!