09/05/2018

Ενημερώνουμε τους κατοίκους τους Δήμου Καρδίτσας, ότι η Τράπεζα Ρουχισμού του Δήμου μεταφέρθηκε στο παλαιό 1ο Λύκειο (δίπλα στο Παυσίλυπο), εκεί οπού στεγάζεται και το Κοινωνικό Παντοπωλείο.

Οι ανωτέρω δομές λειτουργούν καθημερινά, με εξειδικευμένο προσωπικό από 8.30πμ έως 13.00μμ και δέχονται:

1. Δημότες ή επιχειρήσεις, που έχουν την δυνατότητα και θέλουν να προσφέρουν είτε τρόφιμα μακράς διάρκειας και είδη προσωπικής υγιεινής είτε είδη ρουχισμού, υπόδησης, γραφική ύλη, παιχνίδια κ.λπ, τα οποία θα πρέπει να είναι καθαρά και σε καλή κατάσταση.
  2. Δημότες οι οποίοι αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα και θέλουν να εγγραφούν, ως ωφελούμενοι στην Τράπεζα Ρουχισμού και οι οποίοι δεν έχουν αιτηθεί ήδη για το Κοινωνικό Παντοπωλείο, θα πρέπει να προσέρχονται, έχοντας μαζί τους τα κάτωθι δικαιολογητικά:

Πληροφορίες: 2441100356

Τέλος ενημερώνουμε το κοινό του Δήμου Καρδίτσας, ότι συνεχίζει καθημερινά από 8.30πμ-1.30μμ, την λειτουργία του, το Κοινωνικό Φαρμακείο, που στεγάζεται στο Χώρο του ΚΑΠΗ Λ. Παπαδόπουλου ( πάροδος Νικηταρά & Διάκου). Εκεί μπορούν οι Δημότες και να προσφέρουν φάρμακα, που πλέον δεν τους χρειάζονται, αρκεί να μην είναι ληγμένα, αλλά και ν’ απευθυνθούν ανασφάλιστα άτομα με προβλήματα υγείας, που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα ν’ αγοράσουν τα φάρμακά τους.

Βασικές προϋποθέσεις, που πρέπει να έχουν οι ωφελούμενοι:

Πληροφορίες: Τηλέφωνο:2441090175