06/06/2016

Επιτακτική η ανάγκη εκταφών στα μνημεία, όπου έχει παρέλθει 7ετία από την ταφή

Από το Δήμο Καρδίτσας γίνεται γνωστό οτι το Κοιμητήριο του Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου (Δημοτικό Νεκροταφείο), έχει κορεσθεί, με αποτέλεσμα η λειτουργία του να καθίσταται πλέον εξαιρετικά δυσχερής έως αδύνατη.

Όπως προβλέπεται από τον Κανονισμό Λειτουργίας του Κοιμητηρίου, η ανακομιδή των οστών από τους τάφους γίνεται με ευθύνη και επιμέλεια των συγγενών των νεκρών πριν την συμπλήρωση 5ετίας από την ταφή με δικαίωμα 2ετούς παράτασης του χρόνου χρήσης του τάφου.

Είναι απολύτως κατανοητή η συναισθηματική ανάγκη πολλών συμπολιτών να διατηρούν για περισσότερο από τον απαιτούμενο χρόνο τα μνημεία στον χώρο ταφής των προσφιλών τους προσώπων. Γι' αυτό και μέχρι σήμερα που το πρόβλημα έλλειψης χώρων στο Κοιμητήριο ήταν λιγότερο έντονο, ο Δήμος επεδείκνυε ανοχή στις υπερβάσεις του παραπάνω χρονικού ορίου.

Με δεδομένο όμως οτι έχουν πλέον εξαντληθεί οι διαθέσιμοι χώροι ταφής στο Κοιμητήριο και η ανάγκη εξεύρεσης νέων χώρων έχει καταστεί επιτακτική και εξαιρετικά επείγουσα, παρακαλούμε, όσοι διατηρούν μνημεία προσφιλών τους προσώπων από το 2008 και παλαιότερα, να προχωρήσουν σε εκταφή, μέχρι την 30η Ιουλίου 2016.

Μετά την παρέλευση της παραπάνω προθεσμίας ο Δήμος, όπως προβλέπεται από τον Κανονισμό, θα προχωρήσει σε εκταφές στα παραπάνω μνημεία καταλογίζοντας τη σχετική δαπάνη, αλλά και το τέλος φύλαξης των οστών στο χώρο του οστεοφυλακίου, στους πλησιέστερους συγγενείς.

Για περισσότερες πληροφορίες στο τηλ. του Κοιμητηρίου 2441022738.