03/03/2021

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ο Δήμος Καρδίτσας από την ισχυρή σεισμική δόνηση – Τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης.

Για προληπτικούς λόγους που σχετίζονται με την ασφάλεια η Δημοτική Αρχή Καρδίτσας αποφάσισε τα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και οι παιδικοί σταθμοί του Δήμου Καρδίτσας όπως και τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία και οι παιδικοί σταθμοί που ανήκουν στον πανθεσσαλικό σύλλογο την Πέμπτη 4 Μαρτίου να παραμείνουν κλειστά. Οπου χρειαστεί θα μεταβούν κλιμάκια μηχανικών του Δήμου για ελέγχους σε σχολικά κτίρια. Ακόμη εφόσον χρειαστεί θα γίνουν έλεγχοι και σε δημοτικά κτίρια.

Δήλωση του Δημάρχου Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκου

«Λίγη ώρα μετά το σεισμό και φαίνεται πως η περιοχή μας δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα από την ισχυρή σεισμική δόνηση που συγκλόνισε τη Θεσσαλία. Είμαστε σε συνεχή επαφή με τους ειδικούς και με την πολιτική προστασία ώστε να λαμβάνουμε όποια μέτρα προστασίας του πληθυσμού απαιτούνται. Θα ήθελα να προτρέψω τους συμπολίτες μου να ενημερώνονται διαρκώς για την εξέλιξη του φαινομένου και να τηρούν τις οδηγίες των ειδικών. Εμείς άμεσα με την εκδήλωση του φαινομένου δώσαμε εντολή να κλείσουν τα σχολεία και οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί. Τα παιδιά παρέμειναν σε προαύλειους χώρους μέχρι να τα παραλάβουν οι γονείς τους. Με βάση και τις συμβουλές των ειδικών και ιδιαίτερα του κ. Ευθ. Λέκκα με τον οποίο είμαστε σε επικοινωνία αποφασίσαμε αύριο τα σχολεία να παραμείνουν κλειστά μέχρι να δούμε την εξέλιξη του φαινομένου. Συνιστούμε σε όλους ψυχραιμία και να εφαρμόζουν πιστά τις οδηγίες της πολιτείας».

Τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης

Οι δημότες της Καρδίτσας σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης μπορούν να επικοινωνούν με τα τηλ.: 6932414194 και 6936992020

Για τη ΔΕΥΑΚ στο τηλ: 2441071711

Επίσης θυμίζουμε τα τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης:

Για την Αστυνομία 100

Για την Πυροσβεστική Υπηρεσία: 199