Κατασκευή πεζοδρομίων στην Τ.Κ. Μακρυχωρίου του Δήμου Καρδίτσας

30/11/2018

Σε εξέλιξη βρίσκονται οι εργασίες κατασκευής και πλακόστρωσης πεζοδρομίων περιμετρικά του Δημοτικού Σχολείου στην Τοπική Κοινότητα Μακρυχωρίου, κάτι που αποτελούσε πάγιο αίτημα των κατοίκων της για την εύκολη και ασφαλή μετακίνηση των μαθητών.

Ο Αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών & Πολεοδομίας Κωνσταντίνος Ξυλομένος και ο αρμόδιος για τη Δημοτική Ενότητα Κάμπου Αντιδήμαρχος κ. Γιάννης Σβάρνας πραγματοποίησαν αυτοψία στο χώρο, μαζί με τον Πρόεδρο της Τ.Κ. Μακρυχωρίου κ. Ν. Νταρντάνη και μέλη του Τοπικού Συμβουλίου.

Η συγκεκριμένη παρέμβαση εντάσσεται στο πλαίσιο του έργου “Συντηρήσεις και βελτιώσεις υποδομών Δ.Ε. Μητρόπολης και Κάμπου έτους 2017” προϋπολογισμού 390.000€.

Το έργο περιλαμβάνει παρεμβάσεις για τη διαμόρφωση, αλλά και τη βελτίωση και αναβάθμιση κοινοχρήστων χώρων πεζοδρομίων, πεζοδρόμων και δρόμων στις Τοπικές Κοινότητες των Δημοτικών Ενοτήτων Μητρόπολης και Κάμπου σύμφωνα με τη μελέτη που εκπόνησε κατ’ εντολή του Δημάρχου η Δ/νση Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου, αφού κατέγραψε τις αναγκαίες παρεμβάσεις σε συνεργασία με τους Προέδρους των Κοινοτήτων.

Η χρηματοδότηση του έργου προέρχεται από ΣΑΤΑ του 2017 και ίδια έσοδα του Δήμου και η χρονική προθεσμία περαίωσής του είναι 12 μήνες.