Καρδίτσα η πρώτη πόλη της Ελλάδας με σήμα “Cycle Friendly Employer”

19/02/2020

Ήδη η πόλη απέκτησε την σχετική πιστοποίηση ως φιλική προς επιχειρήσεις και οργανισμούς που χρησιμοποιούν ποδήλατο

Για μια ακόμη φορά ο Δήμος Καρδίτσας πρωτοπορεί καθώς είναι ο πρώτος Δήμος στη χώρα που πιστοποιήθηκε με το ειδικό σήμα “Cycle Friendly Employer”. Πρόκειται για ένα Ευρωπαϊκό σήμα που δημιουργήθηκε και λειτουργεί ήδη σε 17 Ευρωπαϊκές χώρες, με την Ελλάδα πλέον, να είναι ανάμεσα σε αυτές, για να πιστοποιήσει τις απαραίτητες προϋποθέσεις που χαρακτηρίζουν τις “φιλικές προς το ποδήλατο επιχειρήσεις, δημόσιους οργανισμούς κλπ”. Στόχος του είναι, η υποστήριξη των ευρωπαϊκών επιχειρήσεων και οργανισμών, στην προσπάθειά τους να βελτιώσουν τις συνθήκες προς τους εργαζομένους που χρησιμοποιούν το ποδήλατο προς και από τον τόπο εργασίας τους και να τους παροτρύνουν να το κάνουν, μέσω μιας σειράς παροχών.

Η πιστοποίηση πραγματοποιήθηκε από δύο έμπειρους και εξειδικευμένους συνεργάτες του MBike και του οργανισμού “Πόλεις για Ποδήλατο” και πιο συγκεκριμένα από τον κ. Σπύρο Παπαγεωργίου, διευθυντή Ανάπτυξης Οργανισμού «Πόλεις για Ποδήλατο» και την κ. Έφη Τριανταφυλλίδου project manager του CFE, μετά από επίσκεψή τους στον Δήμο μας και έλεγχο για την πληρότητα των προϋποθέσεων που απαιτούνται για τη χορήγησή της. Ο Δήμος Καρδίτσας πληροί σε πολύ μεγάλο βαθμό τα κριτήρια που απαιτούνται, αποδεικνύοντας εμπράκτως το ενδιαφέρον του για την κλιματική αλλαγή, τη βιώσιμη κινητικότητα και την υγεία των εργαζομένων του. Παράλληλα, στον Δήμο δόθηκε και μία σειρά από προτάσεις και μελλοντικές ενέργειες ως μέλος πλέον της “Cycle Friendly Employer” κοινότητας, με έμπρακτο ενδιαφέρον για τη βιωσιμότητα του περιβάλλοντος και την κλιματική αλλαγή.

Σχετικά έγγραφα