Καλοκαίρι στο Δήμο Καρδίτσας με τα «αστέρια» του τόπου μας

29/07/2022

Σειρά πολιτιστικών εκδηλώσεων με στόχο την ψυχαγωγία των συμπολιτών και των επισκεπτών της περιοχής

Καλό θέατρο, συναυλίες, παραστάσεις Καραγκιόζη για μικρά (ή και μεγάλα παιδιά) περιλαμβάνει το μπουκέτο πολιτιστικών εκδηλώσεων που θα αρχίσει να ξεδιπλώνεται από την Τετάρτη 10 Αυγούστου στο Δήμο Καρδίτσας. Όλο το πλαίσιο των εκδηλώσεων που προγραμματίζει η Δημ. Αρχή Καρδίτσας, θα υποστηριχθεί αποκλειστικά από τοπικούς καλλιτέχνες και επαγγελματίες του χώρου. Η Δημοτική Αρχή επέλεξε αυτή τη διαδικασία εκτιμώντας ότι το τοπικό καλλιτεχνικό δυναμικό είναι ιδιαίτερα πλούσιο και αξιόλογο και μπορεί να παρουσιάζει πολιτισμό υψηλού επιπέδου. Μοναδική εξαίρεση στην παραπάνω οπτική αποτελεί η απόφαση να κληθεί και φέτος η Μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού, η οποία και θα δώσει μια ξεχωριστή νότα στην όλη διοργάνωση. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού συμμετέχει στις εκδηλώσεις αφιλοκερδώς. Η Δημοτική Αρχή καθόρισε τη λίστα συμμετοχής των τοπικών καλλιτεχνών, μετά από σχετική πρόσκληση που απεύθυνε ώστε τα τοπικά θεατρικά και μουσικά σχήματα να εκδηλώσουν ενδιαφέρον. Φυσικά όσα σχήματα εκδήλωσαν ενδιαφέρον, συμμετέχουν στις εκδηλώσεις. Επίσης για να καταρτιστεί το πρόγραμμα ελήφθη υπ όψιν και το πρόγραμμα των εκδηλώσεων που έχει καταρτίσει η Περιφέρεια Θεσσαλίας ώστε όλες ή σχεδόν όλες οι περιοχές να έχουν τουλάχιστον μια εκδήλωση. Για τη διοργάνωση των καλοκαιρινών πολιτιστικών εκδηλώσεων ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος δήλωσε: «Η Δημοτική αρχή θα προσπαθήσει και φέτος να δώσει μια ξεχωριστή νότα στο καλοκαίρι μας. Οι Καρδιτσιώτισσες και οι Καρδιτσιώτες αγαπάμε τον πολιτισμό και αυτό το αποδεικνύουμε σε κάθε ευκαιρία. Θεωρώ ότι σχεδιάσαμε ένα αξιόλογο πρόγραμμα εκδηλώσεων που δίνει τη δυνατότητα στους συνδημότες να απολαύσουν καλό θέατρο, να διασκεδάσουν με εξαιρετικά μουσικά σχήματα. Και όλα αυτά στηριζόμενοι αποκλειστικά σε τοπικούς καλλιτέχνες. Επιπλέον προσπαθήσαμε να ανοίξουμε όσο το δυνατόν την βεντάλια των εκδηλώσεων ώστε σε συνεργασία και συμπληρωματικά με τις εκδηλώσεις που προγραμματίζει η Περιφέρεια, γεωγραφικά να καλύψουμε το Δήμο. Καλώ τις συμπολίτισσες και τους συμπολίτες να παρακολουθήσουν τις εκδηλώσεις που οργανώνουμε και να επιβραβεύσουν τους καλλιτέχνες με το θερμότερο χειροκρότημα».

Αναλυτικά το πρόγραμμα των εκδηλώσεων (το οποίο ωστόσο δεν αποκλείεται να έχει μικρές μεταβολές) είναι το παρακάτω:

Τετάρτη 10 Αυγούστου: Τοπική Κοινότητα Ραχούλας ώρα: 20:30

Πέμπτη 11 Αυγούστου: Τοπική Κοινότητα Κρύας Βρύσης ώρα: 20:30

Τρίτη 16 Αυγούστου: Τοπική Κοινότητα Αμπελικού ώρα: 20:30

Τετάρτη 17 Αυγούστου : Τοπική Κοινότητα Πορτίτσας ώρα: 20:30

Πέμπτη 18 Αυγούστου : Τοπική Κοινότητα Αγιοπηγής ώρα: 20:30

Κυριακή 21 Αυγούστου : Τοπική Κοινότητα Παλιουρίου ώρα 20:30

Θεατρική Παράσταση από το “Περιφερειακό Θέατρο Καρδίτσας” με το έργο : “Κύριε Υπουργέ τι έγινε με το θέμα μ”

Δευτέρα 22 Αυγούστου: Τοπική Κοινότητα Προδρόμου ώρα 20:30

Θεατρική παράσταση από τη “Θεατρική Σκηνή Καρδίτσας” με το έργο “Ξυπνήστε γιατί… χανόμαστε!!!”

Τρίτη 23 Αυγούστου : Τοπική Κοινότητα Γεωργικού ώρα: 20:30

Τετάρτη 24 Αυγούστου : Τοπική Κοινότητα Ρούσσου ώρα: 20:30

Κυριακή 28 Αυγούστου : Τοπική Κοινότητα Σταυρού ώρα: 20:30

Θεατρική παράσταση από το “Θέατρο Όψεις” με το έργο: “Ο Μνηστήρας …ένα ατυχές συμβάν!”

Δευτέρα 29 Αυγούστου : Τοπική Κοινότητα Καλλιφωνίου ώρα 20:30

Τρίτη 30 Αυγούστου : Τοπική Κοινότητα Αρτεσιανού ώρα: 20:30

Τοπική Κοινότητα Μέλισσας ώρα 20:30

Τετάρτη 31 Αυγούστου :Τοπική Κοινότητα Αγίου Θεοδώρου ώρα 20:30