03/04/2017

Πραγματοποιήθηκε στις 30/3 στη Λάρισα με τη συνεργασία του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων
και του Κέντρου Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας με τη συμμετοχή και εκπροσώπων του Δήμου Καρδίτσας

Ο Αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών και Πολεοδομίας κ. Κων. Ξυλομένος, ο Αντιδήμαρχος Καθαριότητας κ. Παν. Μαντζιάρας και ο Εντεταλμένος Σύμβουλος Πολεοδομίας και Δράσεων Νεολαίας κ. Βασ. Κουρκούνας συμμετείχαν ως εκπρόσωποι του Δήμου Καρδίτσας σε ενημερωτική ημερίδα που διοργάνωσε την Πέμπτη 30 Μαρτίου στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου Λάρισας, η Περιφερειακή Ένωση Δήμων (ΠΕΔ) Θεσσαλίας σε συνεργασία με το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων (ΤΠΔ) και το Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΚΑΠΕ).

Θέμα της ημερίδας, στην οποία συμμετείχαν μεταξύ άλλων οι Πρόεδροι του ΤΠΔ Κων. Βαρλαμίτης και του ΚΑΠΕ Βασ. Τσολακίδης, Δήμαρχοι και υπηρεσιακοί παράγοντες Δήμων της Θεσσαλίας ήταν οι χρηματοδοτικές ανάγκες των Δήμων, αλλά και τα χρηματοδοτικά εργαλεία για την υλοποίηση αναπτυξιακών πρωτοβουλιών.

Κατά τη διάρκειά της παρουσιάστηκαν αναλυτικά τα προγράμματα (με έμφαση στα ενεργειακά) και οι υπηρεσίες του ΤΠΔ προς τους ΟΤΑ Α’ και Β’, καθώς και οι τρόποι χρηματοδότησης και τα βήματα υλοποίησης για κάθε επιλέξιμο τομέα όπως είναι μεταξύ άλλων η αναβάθμιση του οδοφωτισμού, ο εξοπλισμός καθαριότητας, οι μελέτες, το πρόγραμμα απαλλοτριώσεων και άλλοι.

ped ped-01 ped-02