Η Καρδίτσα στην κορυφή της Ευρώπης

18/05/2020

Αναδείχθηκε νικήτρια στο διαγωνισμό για την βιώσιμη κινητικότητα

Η Καρδίτσα στην κορυφή της Ευρώπης

Β. Τσιάκος: Δημιουργούνται οι προϋποθέσεις για περαιτέρω βελτίωση της ποιότητας ζωής στην πόλη – Συγχαρητήρια σε όσους δούλεψαν για την κατάκτηση της πρώτης θέσης

Πανευρωπαϊκή είναι πλέον η αναγνώριση της Καρδίτσας ως πόλης του ποδηλάτου και ως πόλη που προωθεί αποτελεσματικά τη βιώσιμη κινητικότητα. Η σχετική διαγωνιστική διαδικασία που ολοκληρώθηκε το μεσημέρι της Δευτέρας στις Βρυξέλλες, ανέδειξε πανευρωπαϊκά την Καρδίτσα πρώτη πόλη στη βιώσιμη κινητικότητα, μεταξύ των μικρών πόλεων (smaller municipalities)  που πήραν μέρος. Αξίζει να τονίσουμε πως ο διαγωνισμός γίνεται υπό την αιγίδα της Ευρ. Επιτροπής η  οποία και προωθεί λύσεις βιώσιμης κινητικότητας.

Να υπογραμμιστεί ότι η τελετή για την ανάδειξη του νικητή ήταν προγραμματισμένο να γίνει στο τέλος Μαρτίου στις Βρυξέλλες, ωστόσο η αναβολή κρίθηκε επιβεβλημένη λόγω της πανδημίας που ενέσκηψε.

Τελικά η τελετή έγινε σε κλειστό κύκλο στις Βρυξέλλες, όπου και ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα.

Το σκεπτικό της Επιτροπής

Ειδικότερα στο σκεπτικό της κριτικής επιτροπής αναφέρεται: «Η Καρδίτσα εντυπωσίασε την κριτική επιτροπή με τη χρήση διαφημιστικού υλικού και συνεργασιών για την υποστήριξη της βιώσιμης κινητικότητας. Κατά τη διάρκεια του EUROPEANMOBILITYWEEK 2019, η πόλη συνεργάστηκε με δεκάδες οργανισμούς, όπως σχολεία, μουσικές ακαδημίες, κυβερνητικές υπηρεσίες, αστυνομία, πυροσβεστική, οργανώσεις της κοινωνίας των πολιτών και επιχειρήσεις, οι οποίες κλήθηκαν να συμμετάσχουν σε μια εορταστική εβδομάδα εορτασμών κινητικότητας. Άλλες πρωτοβουλίες περιελάμβαναν οικονομικά οφέλη για εταιρείες που εισήγαγαν μέτρα βιώσιμης κινητικότητας και ημέρες αδείας για υπαλλήλους που μετακινήθηκαν με ποδήλατο ή με τα πόδια – για να δείξουν ότι το ασφαλές περπάτημα και η ποδηλασία είναι ελκυστικά για λόγους πέρα από την υγεία και την ευεξία».

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Δήμαρχος

Με την δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Βασίλης Τσιάκος δήλωσε: «Πρόκειται για μια μεγάλη διάκριση που αφορά στην πόλη μας. Όλοι καταλαβαίνουμε ότι το να αναδεικνύεσαι νικητής σε μια πανευρωπαική διοργάνωση είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση. Θεωρώ ότι με την κατάκτηση του πρώτου βραβείου πετυχαίνουμε να κάνουμε την πόλη μας και τον Δήμο μας περισσότερο εξωστρεφή και να αναδείξουμε τα πλεονεκτήματα του στην Ευρώπη. Πρέπει να υπογραμμίσω πως το βραβείο αντικατοπτρίζει την εικόνα που έχουν οι άλλοι για εμάς και αυτή η εικόνα είναι καλή, τόσο καλή που μας έδωσε το πρώτο βραβείο. Επίσης σημαίνει ότι δημιουργούνται περισσότερες ευκαιρίες για περαιτέρω βελτίωση της ποιότητας ζωής στον τόπο μας. Θέλω μέσα από την καρδιά μου να συγχαρώ τους συνεργάτες μου, αιρετούς και υπαλλήλους, που έφεραν αυτό το εξαιρετικό αποτέλεσμα κατά τη διάρκεια της εβδομάδας κινητικότητας. Θεωρώ πραγματικά ότι πέτυχαν κάτι σπουδαίο. Επίσης ευχαριστώ την Εθνική Συντονίστρια Κινητικότητας κ. Παπαδάκη για την όλη υποστήριξη της στην προσπάθεια που κάναμε. Τέλος θέλω να υπογραμμίσω ότι το βραβείο αυτό το αφιερώνω σε αυτούς που πραγματικά ανήκει: Σε όλους τους συνδημότες μου που χρησιμοποιούν ποδήλατο,  σε όλους αυτούς που κάνουν πράξη τη Βιώσιμη Κινητικότητα. Όπως επίσης ανήκει στους δεκάδες Συλλόγους, Σωματεία και Εθελοντές που τόσο κουράστηκαν για να γίνει με επιτυχία η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας. Κλείνω λέγοντας ότι το βραβείο μας γεμίζει με ακόμη μεγαλύτερη ευθύνη για το μέλλον, ώστε να κάνουμε τον Δήμο μας πρότυπο και να τον ανεβάσουμε ακόμη ψηλότερα» κατέληξε στη δήλωση του ο Δήμαρχος.

Οι άλλοι φιναλίστ ήταν οι: Alfândega da Fé (Πορτογαλία) και Paide (Εσθονία).

Χρήσιμοι σύνδεσμοι: