15/04/2013

??????????????????????????????? Σχολεία και ομάδες φίλων του ποδηλάτου από την Ελλάδα και την Κύπρο επισκέπτονται την πόλη μας για το δίκτυο ποδηλατοδρόμων και το αυτοματοποιημένο  σύστημα κοινοχρήστων ποδηλάτων

Σε πόλο έλξης για σχολεία και ομάδες φίλων του ποδηλάτου απ' όλη την Ελλάδα και την Κύπρο αναδεικνύεται η πόλη της Καρδίτσας, προβάλλοντας με αξιώσεις ως ένας προορισμός ποδηλατικού τουρισμού που είναι ο πλέον ανερχόμενος κλάδος θεματικού τουρισμού πανευρωπαϊκά.

Μαθητές και μαθήτριες της Α' και Β' Τάξης  του 3ου Γενικού Λυκείου Κατερίνης συνοδευόμενοι από καθηγητές τους πραγματοποιούν διήμερη επίσκεψη στην Καρδίτσα με μοναδικό σκοπό να δουν και να χρησιμοποιήσουν τις υποδομές χρήσης του ποδηλάτου και συγκεκριμένα το εκτεταμένο δίκτυο ποδηλατοδρόμων και  το αυτοματοποιημένο σύστημα κοινοχρήστων ποδηλάτων που διαθέτει η πόλη μας.

Το μεσημέρι της Παρασκευής 12/4 παρουσία της Αντιδημάρχου Κοινωνικής Πολιτικής Υγείας, Πολιτισμού & Τουρισμού κ. Ελ. Αγραφιώτου, της Προέδρου της Δημοτικής Κοινότητας Καρδίτσας κ. Δημ. Κανούτα και υπηρεσιακών παραγόντων του Δήμου οι μαθητές και οι συνοδοί τους παρέλαβαν κοινόχρηστα ποδήλατα και χρησιμοποιώντας τον ποδηλατόδρομο από τις οδούς Μπλατσούκα- 18ης Αυγούστου – Αγ. Σεραφείμ και Τρικάλων έφθασαν στην Κτηνιατρική Σχολή.     Εκεί τους υποδέχθηκαν ο Πρόεδρος του Τμήματος κ. Χαρ. Μπιλλίνης, καθηγητές και φοιτητές της ποδηλατικής ομάδας της Σχολής, με τους οποίους συζήτησαν σχετικά με την εμπειρία τους από την καθημερινή χρήση του ποδηλάτου στην πόλη και με την ευκαιρία ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα σπουδών της Σχολής.

Όπως τόνισε η καθηγήτρια του σχολείου κ. Χρ. Ζέτα,  τόσο η ίδια όσο και οι μαθητές του σχολείου  εντυπωσιάστηκαν από τις υποδομές χρήσης του ποδηλάτου που διαθέτει η Καρδίτσα και σκοπός τους είναι να μεταφέρουν την εμπειρία τους στις τοπικές αρχές της πόλης τους που στερείται ανάλογων υποδομών, αν και πολλοί συμπολίτες της αγαπούν το ποδήλατο και το χρησιμοποιούν στις μετακινήσεις τους, όχι όμως με τις ιδανικές συνθήκες που έχουν οι ποδηλάτες της Καρδίτσας.

Η κ. Αγραφιώτου που καλωσόρισε την αντιπροσωπεία του σχολείου της Κατερίνης και εξέφρασε την ικανοποίησή της για το γεγονός οτι η πόλη της Καρδίτσας και ο Δήμος μας ευρύτερα εξελίσσεται σε προορισμό ποδηλατικού τουρισμού, παρέχοντας ταυτόχρονα καλύτερη ποιότητα ζωής στους δημότες.

Οι Ποδηλατικές Δράσεις Λάρισας “ Μία λουρίδα” την Κυριακή στην Καρδίτσα???????????????????????????????

Με σκοπό να χρησιμοποιήσουν δίκτυο ποδηλατοδρόμων της Καρδίτσας και το αυτοματοποιημένο σύστημα κοινοχρήστων ποδηλάτων επισκέπτονται την Κυριακή 14/4 την πόλη μας μέλη της ομάδας  Ποδηλατικές  Δράσεις Λάρισας “Μία λουρίδα”. Οι Λαρισαίοι φίλοι του ποδηλάτου, συνοδευόμενοι και από Καρδιτσιώτες ποδηλάτες  σχεδιάζουν ξεκινώντας στις 11.00 το πρωί από την πλατεία Πλαστήρα να καλύψουν με τα ποδήλατά τους σχεδόν το σύνολο  του αστικού και περιαστικού δικτύου ποδηλατοδρόμων.

Η αντιπροσωπεία του Λυκείου Σολέας Κύπρου

???????????????????????????????Τα κοινόχρηστα ποδήλατα χρησιμοποίησαν το απόγευμα της Πέμπτης 11/4 και οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές της αντιπροσωπείας του Λυκείου Σολέας Κύπρου που επισκέπτονται την Καρδίτσα στα πλαίσια της αδελφοποίησης του σχολείου τους με το 3ο Λύκειο Καρδίτσας. Τους Κύπριους εκπαιδευτικούς και μαθητές συνόδευσαν ο Δ/ντης του 3ου Λυκείου κ. Δ. Τσιάμαλος και καθηγητές και μαθητές του σχολείου.

Παρόντες στην επίδειξη του συστήματος από τα υπηρεσιακά στελέχη του Δήμου ήταν ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών και Πολεοδομίας κ. Φιλ. Κωτούλας και η Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Καρδίτσας κ. Δημ. Κανούτα.