Γκράφιτι αλληλεγγύης από σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Καρδίτσας

20/04/2016

Μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων ζωγράφισαν κάδους ανακύκλωσης συγκεντρώνοντας παράλληλα είδη πρώτης ανάγκης για το Κοινωνικό Παντοπωλείο

grafitiΜια πρωτότυπη δράση δημιουργικής έκφρασης, αλλά και grafiti-02εθελοντισμού πραγματοποίησαν την Τρίτη 19/4 στο χώρο του άλσους του Παυσιλύπου, μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων της πόλης, με την υποστήριξη του Δήμου Καρδίτσας, της Ομάδας Έργου του Κοινωνικού Παντοπωλείου και της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Καρδίτσας.

Τα παιδιά μαζί με τους εκπαιδευτικούς παρουσία μεταξύ άλλων του Δ/ντη Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Μιχ. Παπανούσκα και της Αντιδημάρχου Εθελοντισμού, Ειδικών Πληθυσμιακών – Κοινωνικών Ομαδων & Αλληλεγγύης κ. Ελ. Αντωνίου, έκαναν γκράφιτι σε κάδους ανακύκλωσης, τους οποίους η Υπηρεσία Καθαριότητας θα τοποθετήσει στα σχολεία τους.

Παράλληλα, στα πλαίσια της δράσης συγκέντρωσαν τρόφιμα και άλλα είδη πρώτης ανάγκης, τα οποία πρόσφεραν στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου.