5/4/2017
12:00 - 14:00

Το κοινωνικό τους πρόσωπο δείχνουν για μία ακόμα φορά οι εργαζόμενοι του ιδρύματος συγκεντρώντας την Τετάρτη 5/4 τρόφιμα και είδη προσωπικής υγιεινής,
μια δράση που θα πλαισιώσει μουσικά το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας, ενώ η ομάδα μπάσκετ του Α.Σ. Καρδίτσας θα επισκεφτεί την Παιδιατρική Κλινική και θα προσφέρει δωράκια στα παιδιά

Ημέρα Αλληλεγγύης θα είναι η Τετάρτη 5/4 για το προσωπικό του Νοσοκομείου Καρδίτσας που θα συγκεντρώσει τρόφιμα και είδη προσωπικής υγιεινής για να τα προσφέρει στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Καρδίτσας που στηρίζει άπορες οικογένειες του Δήμου. Η δράση θα λάβει το δίωρο 12.00-14.00 έναν γιορτινό χαρακτήρα καθώς θα πλαισωθεί μουσικά από το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας, ενώ παράλληλα η ομάδα μπάσκετ του Α.Σ.Καρδίτσας που πέρα από τις αθλητικές της επιτυχίες, επιδεικνύει ιδιαίτερη κοινωνική και εθελοντική δράση θα επισκεφθεί την Παιδιατρική Κλινική του Νοσοκομείου προσφέροντας δωράκια στα παιδιά που νοησηλεύονται εκεί.

Για την εθελοντική αυτή δράση δόθηκε την Τρίτη 4/4 συνέντευξη τύπου στο Δημαρχείο από τον Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκο, το Διοικητή του Νοσοκομείου Καρδίτσας κ. Β. Βαρελά, την αρμόδια Αντιδήμαρχο Εθελοντισμού, Ειδικών Πληθυσμιακών – Κοινωνικών Ομάδων & Αλληλεγγύης κ. Ευαγ. Διαμαντή, το Δ/ντη του Μουσικού Σχολείου κ.Σωτ. Ριζάς , τον καθηγητή μουσικής του σχολείου κ. Ηλ. Παππά, τον υπεύθυνο σχεδιασμού και οργάνωσης των αγωνιστικών τμημάτων και των υποδομών του ΑΣΚ κ. Δεληγιάννη και τα μέλη της Ομάδας Έργου του Κοινωνικού Παντοπωλείου του Δήμου κ.κ. Κατ. Καφαντάρη και Φ. Γκαραγκούνη.

Ο κ. Αλεξάκος υπογράμμισε την σημασία του εθελοντισμού και της κοινωνικής αλληλεγγύης σε μια δύσκολη περίοδο για το σύνολο της κοινωνίας και ιδιαίτερα για τις ασθενέστερες ομάδες του πληθυσμού που σε αρκετές περιπτώσεις στερούνται βασικών αναγκών για την αξιοπρεπή διαβίωσή του και συνεχάρη τη Διοίκηση του Νοσοκομείου και προσωπικά τον κ. Βαρελά για την ευαισθησία που επιδεικνύει στα κοινωνικά ζητήματα και τη συμμετοχή του ιδρύματος και των εργαζομένων του στην Ημέρα Αλληλεγγύης που έχει καθιερώσει από πέρυσι ο Δήμος σε συνεργασία με τοπικούς φορείς.

Ο καθένας προσφέροντας ό,τι μπορεί από το υστέρημά του συμβάλει στο να στηρίξουμε όλοι μαζί συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη και αυτό στην παρούσα συγκυρία έχει πολύ μεγάλη σημασία και αξία.

Με τη σειρά του ο κ. Βαρελάς εξήρε την προσπάθεια του Δήμου να στηρίξει σε πιο σταθερή βάση τους ασθενέστερους οικονομικά συμπολίτες μας με τη λειτουργία μιας μόνιμης δομής, όπως το Κοινωνικό Παντοπωλείο και εξέφρασε τη βεβαιότητά του οτι οι εργαζόμενοι του Νοσοκομείου που διακρίνονται από υψηλό αίσθημα κοινωνικής ευθύνης θα συμμετάσχουν μαζικά στην Ημέρα Αλληλεγγύης.

Στο σημαντικό έργο που επιτελεί το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Καρδίτσας αναφέρθηκε στην τοποθέτησή της η κ. Διαμαντή που ως εργαζόμενη και η ίδια στο Νοσοκομείο κάλεσε τις συναδέφους και τους συναδέλφους της να στηρίξουν αυτή τη δράση αλληλεγγύης.

Την σταθερή υποστήριξη του ΑΣΚ προς το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου και σε κάθε δράση και πρωτοβουλία που στοχεύει στην στήριξη ευπαθών κοινωνικών ομάδων υπογράμμισε ο κ. Δεληγιάννης, ενώ και ο Δ/ντης του Μουσικού Σχολείο επισήμανε οτι το εκπαιδευτικό προσωπικό και οι μαθητές του σχολείου επιδεικνύουν σε κάθε ευκαιρία το πνεύμα εθελοντισμού και κοινωνικής αλληλεγγύης που τους χαρακτηρίζει.