Αφιέρωμα στη Μαρία Κάλλας

28/12/2017
20:30Ωδείο Ευθυμιάδη

Συνεχίζοντας σήμερα Πέμπτη 28 Δεκεμβρίου 2017 στις 8:30 μ.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του Ωδείου Καρδίτσας – Κωνσταντίνος Ευθυμιάδης το 35ο Διεθνές Φεστιβάλ Καρδίτσας υλοποιεί ένα σημαντικό και μοναδικό αφιέρωμα στη μεγάλη Ελληνίδα ντίβα Μαρία Κάλλας (1923-1977) με την ευκαιρία συμπλήρωσης 40 χρόνων από τον θάνατό της.

Την επιμέλεια και την παρουσίαση του αφιερώματος θα πραγματοποιήσει ο κορυφαίος Αλέξης Κωστάλας, μια σημαντική προσωπικότητα του Πολιτισμού και της Τέχνης, ο οποίος είναι από τους λίγους Έλληνες που θα μπορούσαν να πραγματοποιήσουν ένα αντίστοιχο αφιέρωμα αφού έχει βιώσει και παρακολουθήσει αρκετές συναυλίες της μεγάλης Ελληνίδας υψιφώνου.

Με την εκδήλωση αυτή ολοκληρώνεται το πλούσιο πρόγραμμα του 35ου Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας για το 2017 που περιλάμβανε σημαντικές συναυλίες και εκδηλώσεις.

Κάθε χρονιά η συμμετοχή στο Διεθνές Φεστιβάλ Καρδίτσας από πλευράς σολίστ υπερβαίνει τους τριάντα (30) συμμετέχοντες από το εξωτερικό (Ιταλία, Σερβία, Η.Π.Α., Βουλγαρία, Ν. Κορέα, Ρωσία κλπ.) και την Ελλάδα, ενώ οι συμμετέχοντες μουσικοί-χορωδοί υπερβαίνουν κατ’ έτος τους εφτά χιλιάδες μουσικούς – χορωδούς – εκτελεστές (7000).

Οι καλύτερες χορωδίες του Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας προτείνονται να λάβουν μέρος στο μεγάλο μουσικό Campus – CORSI ESTIVI MUSICALI που θα πραγματοποιηθεί στο Σαλέρνο της Ιταλίας από 23 έως 28 Ιουλίου 2018 καθώς και σε σημαντικούς Διαγωνισμούς και Φεστιβάλ της Σερβίας και της Ιταλίας.

Το συγκεκριμένο Διεθνές Φεστιβάλ, στο οποίο έχουν λάβει μέρος κορυφαίες χορωδίες από κάθε γωνιά της γης, διακεκριμένες ορχήστρες και σπουδαίοι σολίστ, οργανώνεται από το 1983 στην Καρδίτσα και αποτελεί κορυφαίο καλλιτεχνικό γεγονός, ενώ υλοποιείται υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση του Μαέστρου και Καθηγητή Νίκου Ευθυμιάδη.

Το 35ο Διεθνές Χορωδιακό Φεστιβάλ Καρδίτσας είναι αφιερωμένο στους κορυφαίους συνθέτες Umberto Giordano (1867-1948) για τα 150 χρόνια από τη γέννησή του, Georg Philipp Telemann (1681-1767) για τα 250 χρόνια από τη γέννησή του, Antonio Lotti (1667-1740) για τα 350 χρόνια από τη γέννησή του, Giovanni Francesco Anerio (1567-1630) για τα 450 χρόνια από τη γέννησή του, Claudio Monteverdi (1567-1643) για τα 450 χρόνια από τη γέννησή του, Gioseffo Zarlino (1517-1590) για τα 500 χρόνια από τη γέννησή του και Heinrich Isaac (1450-1517) για τα 500 χρόνια από το θάνατό του.

Ο κορυφαίος φεστιβαλικός θεσμός του Νομού για τριάντα πέντε (35) χρόνια κατάφερε να κρατήσει ζωντανή την ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚΗ και το ΧΟΡΩΔΙΑΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ στο Νομό Καρδίτσας. Ένας θεσμός καταξιωμένος με διεθνές κύρος και μεγάλη απήχηση στους μουσικούς κύκλους της Ελλάδας και του Εξωτερικού, θεσμός -πρότυπο επαρχιακού Φεστιβάλ.

Στην πολύχρονη διαδρομή του δημιουργήθηκαν υποδομές για συνεργασίες με πολιτιστικούς φορείς και Πανεπιστήμια της Ελλάδας και του Εξωτερικού.

Για την επιτυχία της όλης εκδήλωσης συμβάλλουν η Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων, η Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας (Περιφέρεια Θεσσαλίας) ο Δήμος Καρδίτσας, ο Δήμος Μουζακίου, η Πανελλήνια Ομοσπονδία Χορωδιών και Διευθυντών Χορωδιών και υλοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού.

ΠΕΜΠΤΗ 28 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2017 • ΩΡΑ 8:30 μ.μ.
«ΣΥΝΟΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗ ΜΑΡΙΑ ΚΑΛΛΑΣ»

Ένα μοναδικό οδοιπορικό στη ζωή της μεγάλης Ελληνίδας καλλιτέχνιδος με ηχητικά ντοκουμέντα επιλεγμένα από τον Αλέξη Κωστάλα, ο οποίος θα πραγματοποιήσει το αφιέρωμα στη Μαρία Κάλλας (1923 – 1977)
Με την συμπλήρωση των 40 χρόνων από το θάνατό της.

ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΩΔΕΙΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ

Η είσοδος ελεύθερη.