Ετος «Σαμπαλιώτη» το 2025 για το Δήμο Καρδίτσας

06/10/2022

Συνάντηση του Δημάρχου με την χήρα του αείμνηστου Καρδιτσιώτη ζωγράφου

Την χήρα του αείμνηστου Καρδιτσιώτη ζωγράφου Παντελή Σαμπαλιώτη, Κάτια Ντέιβιντ υποδέχθηκε στο γραφείο του ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Βασίλης Τσιάκος. Στη συνάντηση ο Δήμαρχος βρήκε την ευκαιρία να εκφράσει και από κοντά τις ευχαριστίες του προς την κ. Ντέιβιντ για το γεγονός ότι παραχώρησε τα πνευματικά δικαιώματα του έργου «Ουράνιος Ποδηλάτης» του Π. Σαμπαλιώτη. Όπως είναι γνωστό ο «Ουράνιος Ποδηλάτης» αποτελεί πλέον το επίσημο έμβλημα του Δήμου Καρδίτσας. Επίσης ο Δήμαρχος ευχαρίστησε την χήρα του Π. Σαμπαλιώτη για το γεγονός ότι ο Παντελής δώρισε σημαντικό αριθμό λαογραφικών αντικειμένων στο Δήμο Καρδίτσας καθώς και αρκετούς πίνακες που βρίσκονται στην Δημοτική Πινακοθήκη. Από την πλευρά της η κ. Ντέιβιντ είπε ότι είναι γνωστό πως ο Παντελής αγαπούσε ιδιαίτερα την γενέτειρα του ενώ και τα δύο παιδιά τους επισκέπτονται συχνά την Καρδίτσα. Στη συνέχεια συζητήθηκε το ενδεχόμενο να κηρυχθεί το 2025 για το Δήμο Καρδίτσας «έτος Σαμπαλιώτη» προς τιμή του μεγάλου ζωγράφου. Οι λεπτομέρειες της σχετικής απόφασης θα συζητηθούν εκ νέου. Στη συνάντηση μετείχε και η επιστημονική υπεύθυνος του Μουσείου πόλης κ. Φένια Λέκκα.