03/04/2019

Πρόταση για ένταξη του έργου στο Πρόγραμμα Αγροτικής Ανάπτυξης (ΠΑΑ) 2014-2020 υπέβαλε ο Δήμος μέσω της Περιφέρειας Θεσσαλίας

Πρόταση για χρηματοδότηση από το Πρόγραμμα Αγροτικής Ανάπτυξης (ΠΑΑ) 2014-2020 ενός σημαντικού αντιπλημμυρικού έργου, το οποίο ταυτόχρονα απαντά και στην ανάγκη ορθολογικής διαχείρισης των επιφανειακών υδάτων κατά τη διάρκεια κάθε αρδευτικής περιόδου στην περιοχή των Δημοτικών Ενοτήτων Κάμπου και Καρδίτσας υπέβαλε ο Δήμος Καρδίτσας μέσω της Περιφέρειας Θεσσαλίας.

Πρόκειται για το έργο “Κατασκευή, προσθήκη και συντήρηση θυροφραγμάτων στο Δήμο Καρδίτσας” το οποίο περιλαμβάνει επεμβάσεις που αφορούν την κατασκευή ενός νέου θυροφράγματος και την επισκευή, προσθήκη και αποκατάσταση της λειτουργικότητας τριών υφισταμένων που έχουν κατασκευαστεί στο παρελθόν εντός της κοίτης ποταμών και συλλεκτήρων των δύο δημοτικών ενοτήτων.

Ο Δήμος Καρδίτσας ολοκλήρωσε εγκαίρως όλες τις διαδικασίες για την προετοιμασία του φακέλου εκπονώντας με τις υπηρεσίες του ή με τη βοήθεια ιδιωτών τη μελέτη εφαρμογής, τη γεωργοοικονομοτεχνική μελέτη, τη μελέτη δυνητικής εξοικονόμησης ύδατος και τη μελέτη οικονομικής σκοπιμότητας του έργου.

Στη συνέχεια διαβίβασε τον πλήρη φάκελο του έργου στη Δ/νση Τεχνικών Έργων της Π.Ε. καθώς σύμφωνα με τους όρους του προγράμματος, η υποβολή της σχετικής πρότασης ένταξης του έργου στο πρόγραμμα αγροτικής ανάπτυξης (ΠΑΑ) 2014-2020, έπρεπε να γίνει μέσω της Περιφέρειας, επειδή η αρμοδιότητα των ποταμών ανήκει σ’ αυτήν.

Χάρη στην καλή συνεργασία των δύο υπηρεσιών οι διαδικασίες ολοκληρώθηκαν έγκαιρα η πρόταση υποβλήθηκε για ένταξη στο Μέτρο 4: «Επενδύσεις σε υλικά στοιχεία του ενεργητικού», Υπομέτρο 4.3: «Στήριξη για επενδύσεις σε υποδομές που συνδέονται με την ανάπτυξη, τον εκσυγχρονισμό ή την προσαρμογή της γεωργίας και της δασοκομίας»και αναμένεται η θετική αξιολόγησή της για την υλοποίηση ενός έργου πολλαπλού σκοπού για το Δήμο Καρδίτσας.