15/06/2016

Στα μνημεία, όπου έχει παρέλθει 7ετία από την ταφή, καθώς έχει επέλθει κορεσμός

Απολύτως επιτακτική είναι η ανάγκη άμεσων εκταφών στο Κοιμητήριο του Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου (Δημοτικό Νεκροταφείο), στο οποίο δεν υπάρχουν πλέον ελεύθεροι χώροι για νέες εκταφές, με αποτέλεσμα η λειτουργία του να καθίσταται σχεδόν αδύνατη.

Ο Δήμος Καρδίτσας απευθύνει έκκληση στους συμπολίτες που διατηρούν μνημεία όπου έχει παρέλθει 7ετία και πλέον από την ταφή των προσφιλών τους προσώπων να προχωρήσουν σε εκταφή. Υπενθυμίζεται οτι ο Κανονισμός Λειτουργίας του Κοιμητηρίου, ορίζει οτι η ανακομιδή των οστών από τους τάφους γίνεται με ευθύνη και επιμέλεια των συγγενών των νεκρών πριν την συμπλήρωση 5ετίας από την ταφή με δικαίωμα 2ετούς παράτασης του χρόνου χρήσης του τάφου.

Με δεδομένο οτι πλέον έχουν εξαντληθεί οι διαθέσιμοι χώροι ταφής στο Κοιμητήριο και η ανάγκη εξεύρεσης νέων χώρων έχει καταστεί επιτακτική και εξαιρετικά επείγουσα, δεν μπορεί να επιδειχθεί ανοχή, γι' αυτό και παρακαλούνται, όσοι διατηρούν μνημεία προσφιλών τους προσώπων από το 2008 και παλαιότερα, να προχωρήσουν σε εκταφή μέχρι την 31η Ιουλίου 2016.

Μετά την παρέλευση της παραπάνω προθεσμίας ο Δήμος, όπως προβλέπεται από τον Κανονισμό, θα αναγκαστεί να προχωρήσει σε εκταφές στα παραπάνω μνημεία καταλογίζοντας τη σχετική δαπάνη, αλλά και το τέλος φύλαξης των οστών στο χώρο του οστεοφυλακίου, στους πλησιέστερους συγγενείς.

Για περισσότερες πληροφορίες στο τηλ. του Κοιμητηρίου 2441022738.