Επίσκεψη του Μ. Τρεμόπουλου στον Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκο

12/07/2022

Συνάντηση με τον εκπρόσωπο του κόμματος των πρασίνων πρ. ευρωβουλευτή κ. Μιχ. Τρεμόπουλο είχε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος. Ο εκπρόσωπος των πρασίνων επισκέφτηκε το Δήμαρχο στο γραφείο του και στη διάρκεια της συνάντησης έγινε συζήτηση για ζητήματα που σχετίζονται με τη βιώσιμη κινητικότητα, με θέματα προστασίας του περιβάλλοντος, θέματα διαχείρισης των απορριμμάτων καθώς και με το ζήτημα της τοποθέτησης ανεμογεννητριών στα Άγραφα. Ο Δήμαρχος έκανε μια σύντομη αλλά σφαιρική ενημέρωση για τα ζητήματα που τέθηκαν. Όπως εξήγησε, ο Δήμος Καρδίτσας πρωτοπορεί σε θέματα βιώσιμης κινητικότητας. Πήρε το πρώτο βραβείο σε πανευρωπαϊκό επίπεδο το 2019, έχει ένα μεγάλο δίκτυο αστικών ποδηλατοδρόμων το οποίο συνεχώς επεκτείνει και γενικώς προωθεί τη χρήση του ποδηλάτου και εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης. Για το θέμα των απορριμμάτων υπογράμμισε ότι στο κομμάτι της ανακύκλωσης η περιοχή μας καταγράφει πολύ θετικά αποτελέσματα ενώ τόσο η λειτουργία της ΠΑΔΥΘ όσο και η μελλοντική λειτουργία της Μονάδας Επεξεργασίας Αποβλήτων, σε συνδυασμό με τις γωνιές ανταποδοτικής ανακύκλωσης που επίσης προωθούνται, αποτελούν μια βάση ικανοποιητικής διαχείρισης των απορριμμάτων. Για το θέμα της εγκατάστασης ανεμογεννητριών στα Άγραφα, ο δήμαρχος ενημέρωσε τον εκπρόσωπο των πρασίνων ότι η παρούσα δημοτική αρχή έχει ταχθεί ενάντια στην τοποθέτηση τους καθώς θεωρεί ότι καταστρέφεται το περιβάλλον. Επίσης σε αδρές γραμμές περιέγραψε τις ενέργειες που έχουν γίνει για να σταματήσει η εγκατάσταση των ανεμογεννητριών. Ο κ. Τρεμόπουλος από την πλευρά του ευχαρίστησε τον δήμαρχο για την υποδοχή και την ενημέρωση. Επίσης υπογράμμισε ότι είναι σε θετική κατεύθυνση το γεγονός ότι γίνονται ενέργειες που σχετίζονται με την βιώσιμη κινητικότητα και την προστασία του περιβάλλοντος. Τέλος δεσμεύτηκε ότι και από την δική τους πλευρά θα κάνουν ότι μπορούν για την στήριξη των περιβαλλοντικών ζητημάτων που απασχολούν και τον Δήμο Καρδίτσας.