17/02/2016

Πρωτοβουλίες της Δημοτικής Αρχής για την στήριξη και ανάδειξη της τοπικής επιχειρηματικότητας

patrasΤις ιδιόκτητες εγκαταστάσεις της τοπικής επιχείρησης “ΠΑΤΡΑΣ ΙΚΕ” Frozen Food επισκέφθηκε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος συνοδευόμενος από τον Αντιδήμαρχο Επιχειρηματικότητας Κοινωνικής Πολιτικής – Υγείας Πολιτισμού & Τουρισμού κ. Κων. Ψημμένο.

Η επίσκεψη εντάσσεται στο πλαίσιο της προσπάθειας της Δημοτικής Αρχής να ενημερωθεί από πρώτο χέρι για τις δραστηριότητες, τα προβλήματα, αλλά και τις προοπτικές των τοπικών μεταποιητικών επιχειρήσεων. Παράλληλα, στοχεύει να αναδείξει και να προβάλλει εντός και εκτός Καρδίτσας το δυναμικό και υγιές επιχειρηματικό δυναμικό της περιοχής μας , τόσο για τα ποιοτικά προιόντα που παράγει, όσο και γιατί στηρίζει την απασχόληση με θέσεις εργασίας που μπορούν και να αυξηθούν με την υποστήριξη και την προτίμηση του καταναλωτικού κοινού.

Ειδικότερα όσον αφορά την επιχείρηση “ΠΑΤΡΑΣ ΙΚΕ” Frozen Food , ασχολείται με την επεξεργασία, τυποποίηση και εμπορία κατεψυγμένων προϊόντων. Διαθέτει ιδιόκτητες εγκαταστάσεις στο 2ο χλμ. του επαρχιακού δρόμου Καρδίτσας – Μητρόπολης που περιλαμβάνουν τεχνολογικά εξελιγμένη μονάδα επεξεργασίας και τυποποίησης αλιευμάτων, ενώ εδώ και 33 χρόνια διατηρεί υποκατάστημα επί της οδού Βασιαρδάνη 21 στην κεντρική αγορά της Καρδίτσας.

Διαθέτει μια ευρεία και συνεχώς ανανεούμενη γκάμα επώνυμων, ποιοτικών και καινοτόμων προϊόντων όπως ψάρια (τεμαχισμένα – ολόκληρα – φιλέτα), μαλάκια, οστρακοειδή και προϊόντα μαζικής εστίασης που απευθύνονται τόσο στον απλό καταναλωτή, όσο και στον επαγγελματία. Τα είδη διατίθενται τόσο από το υποκατάστημα, όσο και από μινι μάρκετ της περιοχής μας.

Η εταιρεία απασχολεί 14 άτομα προσωπικό, ο καθένας εκπαιδευμένος και άρτια ενημερωμένος στο αντικείμενο απασχόλησής του, τηρουμένων πάντα των συνθηκών υγιεινής και ασφάλειας. Η εταιρεία λειτουργεί σύμφωνα με το διεθνές σύστημα HACCP.

Με την ευκαιρία τις επίσκεψης και ενόψει των άλλων επισκέψεων που θα ακολουθήσουν ο κ.Αλεξάκος δήλωσε τα εξής:

“Το ενδιαφέρον της Δημοτικής Αρχής για την στήριξη της τοπικής επιχειρηματικότητας και την προώθηση των τοπικών ποιοτικών προϊόντων είναι έντονο και συνεχές και στο μέτρο των δυνατοτήτων μας επιδιώκουμε να συμβάλουμε στην ανάδειξή τους. Καλούμε και το καταναλωτικό κοινό της περιοχής μας να γνωρίσει, να εμπιστευτεί και να προτιμά τις τοπικές επιχειρήσεις που εκτός των άλλων προσφέρουν πολύτιμες θέσεις εργασίας που έχει ανάγκη ο τόπος μας.”