Επίσκεψη του αντιπροέδρου τους ΕΛΚ ευρωβουλευτή Ε. Μειμαράκη στον Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκο

05/02/2024

Το Δημαρχείο Καρδίτσας επισκέφτηκε το μεσημέρι του Σαββάτου ο ευρωβουλευτής και αντιπρόεδρος του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος κ. Ευαγγελος Μειμαράκης για να συναντηθεί με τον Δήμαρχο κ. Β. Τσιάκο. Ο κ. Μειμαράκης στην επίσκεψη του συνοδευόταν από τον Γραμματέα της Κ.Ο. της Ν.Δ. βουλευτή κ. Κ. Τσιάρα και τους βουλευτές κ.κ. Γ. Κωτσό, Α. Σκόνδρα και Αριστ. Σπάνια. Στην συνάντηση που ακολούθησε, ο Δήμαρχος ενημέρωσε τον κ. Μειμαράκη σε αδρές γραμμές, σχετικά με θέματα που αφορούν στον χώρο της Αυτοδιοίκησης. Επίσης συζήτησε μαζί του τη δυνατότητα περαιτέρω εξεύρεσης πόρων από την Ευρωπαϊκή Ένωση για τους Δήμους και τις Περιφέρειες της χώρας. Ο κ. Μειμαράκης αναφέρθηκε συνοπτικά στο ρόλο που διαδραματίζει συνολικά η Ευρ. Ένωση στην ζωή μας. Όπως χαρακτηριστικά ανέφερε, πάνω από το 70% των ρυθμίσεων και κανονισμών που βιώνουμε στην καθημερινότητα μας, έχουν προκύψει μέσα από κανόνες και αποφάσεις που λαμβάνονται στο Ευρωκοινοβούλιο και στα άλλα όργανα της Ε.Ε. Τέλος ο κ. Μειμαράκης αναφερόμενος στην αναμέτρηση των επερχόμενων ευρωεκλογών, τόνισε την ανάγκη συμμετοχής των πολιτών στην εκλογική διαδικασία, ώστε η Ελλάδα να έχει την ισχυρότερη δυνατή εκπροσώπηση στα κέντρα λήψης των Ευρωπαϊκών αποφάσεων.