Επισκέψεις του Δημάρχου Καρδίτσας σε Παλαιοκκλήσι, Αγιοπηγή και Ρούσσο

05/02/2021

Συναντήθηκε με τους προέδρους  και ενημερώθηκε για ζητήματα που αφορούν στις Τοπικές Κοινότητες

Επισκέψεις του Δημάρχου Καρδίτσας σε Παλαιοκκλήσι, Αγιοπηγή και Ρούσσο

Β. Τσιάκος: Με στοχευμένες παρεμβάσεις αλλάζουμε την εικόνα των χωριών του Δήμου μας

Τις Τοπικές Κοινότητες Παλαιοκκλησίου, Αγιοπηγής και Ρούσσου επισκέφτηκε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος στο πλαίσιο της ενημέρωσής του για ζητήματα που αντιμετωπίζουν τα χωριά. Ο Δήμαρχος στο Παλαιοκκλήσι συναντήθηκε με τον πρόεδρο κ. Παναγιώτη Παπαθανασίου και τον κοινοτικό σύμβουλο κ Δημ. Μπάγκο. Ο πρόεδρος ζήτησε από τον Δήμαρχο να γίνουν παρεμβάσεις στην Κεντρική Πλατεία του χωριού και να γίνει διευθέτηση μικρών αποστραγγιστικών και αυλακιών που διέρχονται μέσα από τον οικισμό  για την απομάκρυνση των όμβριων υδάτων.  Στην επίσκεψη που πραγματοποίησε ο δήμαρχος στην Αγιοπηγή συναντήθηκε με τον πρόεδρο κ. Μάρκο Λύτρα. Ο πρόεδρος ζήτησε από τον δήμαρχο να κατασκευαστούν σε τμήματα του χωριού πεζοδρόμια, να γίνουν κάποιες ασφαλτοστρώσεις και να τοποθετηθούν παγκάκια στην κεντρική πλατεία. Στο Ρούσσο η συνάντηση έγινε με τον πρόεδρο κ. Παύλο Οικονόμου. Ο πρόεδρος ζήτησε από τον Δήμαρχο να υπάρξει μέριμνα για να καθαριστούν χώροι του χωριού από φερτά υλικά και να τοποθετηθεί υπόγειος αγωγός μήκος πέραν του ενός χιλιομέτρου, για την άρδευση των καλλιεργούμενων εκτάσεων της περιοχής.

Από την πλευρά του ο Δήμαρχος εξήγησε στους προέδρους ότι η Δημοτική Αρχή ετοιμάζει ένα αρκετά ενισχυμένο χρηματοδοτικό πακέτο μέσω της ΣΑΤΑ για να λυθούν χρόνια προβλήματα στα χωριά τους. Το ύψος της ΣΑΤΑ που θα διαθέσει συνολικά στις τοπικές κοινότητες η Δημοτική Αρχή θα ανέλθει στα 2 εκ. Ευρώ, ποσό το οποίο είναι πρωτοφανές για τα δεδομένα των τελευταίων χρόνων. Ο δήμαρχος εξήγησε επίσης ότι με σωστή ιεράρχηση αυτά τα χρήματα, συνδυασμένα και με σειρά άλλων παρεμβάσεων που βρίσκονται σε εξέλιξη, θα αλλάξουν την εικόνα των χωριών. Όπως είπε στο προσεχές διάστημα έχουν προγραμματιστεί έργα όπως η αγροτική οδοποιία που προβλέπει ασφαλτοστρώσεις, οι παιδικές χαρές που επίσης στα περισσότερα χωριά θα κατασκευαστούν από την αρχή, η ανακατασκευή των γηπέδων ενώ σε εξέλιξη είναι οι εργολαβίες για την αποκατάσταση των επιπτώσεων του Ιανού. Ο Δήμαρχος τέλος εξήγησε ότι εκτός των παραπάνω θα γίνουν, σε συνεργασία με το υπουργείο Υποδομών στοχευμένες παρεμβάσεις για αποκαταστάσεις μεγάλων έργων υποδομής, που έχουν υποστεί ζημίες εξ αιτίας της πλημμύρας.   Ο Δήμαρχος στο προσεχές διάστημα θα επισκεφτεί όλες τις Τοπικές Κοινότητες του Δήμου.