15/05/2013

foto_kinoxrista_podilataΣτο στάδιο της πλήρους λειτουργίας και χρήσης του από δημότες και επισκέπτες της Καρδίτσας εισέρχεται πλέον -έπειτα από ένα διάστημα δοκιμαστικής λειτουργίας – το αυτοματοποιημένο σύστημα κοινοχρήστων ποδηλάτων του Δήμου Καρδίτσας που υλοποιήθηκε με χρηματοδότηση του Πράσινου Ταμείου.

Η επίσημη έναρξη λειτουργίας του συστήματος  θα πραγματοποιηθεί  την Τετάρτη 15/5 και ώρα 18.00 στο σταθμό της Κεντρικής Πλατείας από το Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Κων. Παπαλό.

Υπενθυμίζεται οτι τα 60 κοινόχρηστα ποδήλατα, βρίσκονται ήδη στους σταθμούς που έχουν εγκατασταθεί στα εξής σημεία:

– Κεντρική Πλατεία (Ελευθερίας)

– Παυσίλυπο,

–  Αθλητικό Πάρκο Καρδίτσας-  ΚΤΕΛ

– Πλατεία Γιολδάση (Λάππα),

– Κτηνιατρική Σχολή – ΟΑΕΔ

– ΟΣΕ (έναντι Σταθμού)

Ο ανάδοχος του έργου βρίσκεται σε επαφή με τον όμιλο OΤΕ COSMOTE, προκειμένου να αναλάβει  την υποστήριξη και συντήρηση του συστήματος κοινοχρήστων ποδηλάτων στο Δήμο Καρδίτσας, ενώ και τα εγκαίνια του συστήματος θα καλυφθούν τηλεοπτικά από την εκπομπή “Ποδηλατοδράσεις” του ΣΚΑΪ.