Επαναλειτουργεί μετά από 4 χρόνια η Παιδική Βιβλιοθήκη συνοικίας «Αγίου Γεωργίου» Δήμου Καρδίτσας!!!

12/06/2024

Μετά από 4 σχεδόν χρόνια και την ολοκληρωτική καταστροφή που είχε υποστεί από τη θεομηνία «Ιανός», επαναλειτουργεί η Παιδική Βιβλιοθήκη συνοικίας «Αγίου Γεωργίου» του Δήμου Καρδίτσας.

Μετά από ενέργειες της προϊσταμένης του τμήματος Βιβλιοθηκών του Δήμου Καρδίτσας κυρίας Παρασκευής Σδρόλια και του προσωπικού των Παιδικών Βιβλιοθηκών η εφημερίδα «Καθημερινή» και το «ΙΚΕΑ», ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά που κάναμε και μας δώρισαν όλα τα έπιπλα και τα απαραίτητα υλικά για την επαναλειτουργία της Παιδικής Βιβλιοθήκης.

Από τα περίπου 3700 βιβλία που υπήρχαν στα ράφια της Βιβλιοθήκης μας, σώθηκαν λιγότερα από τα μισά, μόλις 1640… Εκδοτικοί οίκοι όπως το «Μεταίχμιο», αλλά και πολίτες, ανταποκρίθηκαν άμεσα και μας δώρισαν βιβλία κι έτσι η Παιδική Βιβλιοθήκη αυτή τη στιγμή έχει στη συλλογή της για το ξεκίνημα, περίπου 2000 τίτλους βιβλίων όλων των θεματικών κατηγοριών, ώστε να καλύψουν τις ανάγκες των παιδιών.

Η Παιδική Βιβλιοθήκη συνοικίας «Αγίου Γεωργίου», βρίσκεται στο τέρμα της οδού Σαμαροπούλου, στο πάρκο των εργατικών κατοικιών του Σιδηροδρομικού Σταθμού και θα ανοίξει τις πύλες της, την Τρίτη 18 Ιουνίου και θα λειτουργεί κάθε Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή, από τις 9 το πρωί έως τις 2 το μεσημέρι.

Μεταξύ 10 – 12 θα γίνεται εκπαιδευτική δραστηριότητα στα πλαίσια της καλοκαιρινής εκστρατείας Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας 2024 που διοργανώνεται από την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος και υλοποιείται χάρη στην αγαστή συνεργασία της ΕΒΕ και του Εργαστηρίου Παιδαγωγικών Εφαρμογών και Παραγωγής Εκπαιδευτικού Υλικού, του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ (Διευθυντής: Καθηγητής Κωνσταντίνος Δ. Μαλαφάντης).

Τις υπόλοιπες ώρες τα παιδιά και οι μεγάλοι θα μπορούν να δανείζονται βιβλία, να διαβάζουν στο χώρο, να παίζουν επιτραπέζια παιχνίδια και να περνάνε ευχάριστα και δημιουργικά το χρόνο τους.

Την Παιδική Βιβλιοθήκη μπορούν να επισκέπτονται μικροί και μεγάλοι όλων των ηλικιών. Παιδιά που είναι κάτω των 7 ετών θα πρέπει να συνοδεύονται από ενήλικα (όχι μεγαλύτερο ανήλικο αδελφάκι) καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής τους στην Παιδική Βιβλιοθήκη, διότι δεν κάνουμε φύλαξη παιδιών αλλά εκπαιδευτικό έργο!!!

Η προϊσταμένη και το προσωπικό των Παιδικών Βιβλιοθηκών θέλουν να ευχαριστήσουν όλους τους εργαζόμενους στην εφημερίδα «Καθημερινή» και το «ΙΚΕΑ» για τη συνεργασία που είχαμε όλον αυτό τον καιρό μέχρι η Παιδική Βιβλιοθήκη να ανοίξει ξανά τις πύλες της στο κοινό της πόλης μας.

Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στους εκπαιδευτικούς και τα παιδιά του 28ου Νηπιαγωγείου Καρδίτσας που έκαναν το καλύτερο «ποδαρικό» και επισκέφτηκαν την Παιδική Βιβλιοθήκη!!!

Περισσότερες πληροφορίες για τις Παιδικές Βιβλιοθήκες, στην ιστοσελίδα του Δήμου Καρδίτσας https://dimoskarditsas.gov.gr , στις σελίδες μας στο Facebook (Παιδικές Βιβλιοθήκες Καρδίτσας), στο τηλέφωνο 2441071346 ή στο ηλεκτρονικό μας ταχυδρομείο: paidikesbibliothikes@yahoo.gr.

Κι αυτό το καλοκαίρι στις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δήμου Καρδίτσας… θα μάθουμε, θα σκεφτούμε… θα ζήσουμε!!!