20/10/2022

Το Κοινωνικό Φαρμακείο του Δήμου Καρδίτσας σε συνεργασία με την 1η ΤΟ.Μ.Υ. Καρδίτσας πραγματοποίησαν ενημέρωση για ιατρικά ζητήματα. Η πρώτη ενημέρωση έγινε την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου στο ΚΑΠΗ Καρδίτσας όπου συστεγάζεται το Κοινωνικό Φαρμακείο και η δεύτερη έγινε την Πέμπτη 13 Οκτωβρίου στο παράρτημα του ΚΑΠΗ Καρδίτσας έπειτα από αίτημα του προέδρου του ΚΑΠΗ.
Το θέμα της ενημέρωσης ήταν: η ορθή χρήση φαρμάκων (παυσίπονων και αντιβιοτικών), η εφαρμογή του προσωπικού ιατρού και η διαδικασία της άυλης συνταγογράφησης. Την ενημέρωση αυτή παρακολούθησαν οι ωφελούμενοι των δομών και στο τέλος είχαν την ευκαιρία να λύσουν τις απορίες τους για σχετικά ζητήματα.
Στην δράση παρευρέθηκαν ο αντιδήμαρχος εθελοντισμού, ειδικών πληθυσμιακών – κοινωνικών ομάδων, αλληλεγγύης & δημόσιας υγείας κ. Θεοδωρόπουλος Θεόδωρος και η προϊσταμένη του τμήματος Δημόσιας Υγείας κα Τσιαλκούτη Μαρία. O κος Θεοδωρόπουλος στον σύντομο χαιρετισμό του ευχαρίστησε τους διοργανωτές της εκδήλωσης, όλους τους παρευρισκόμενους και τους ενημέρωσε ότι θα συνεχιστούν οι εκδηλώσεις κοινωνικού και ιατροφαρμακευτικού ενδιαφέροντος και ζήτησε απο τους παρευρισκόμενους να προτείνουν και αυτοί θέματα που τους ενδιέφερουν.
Ευχαριστούμε θερμά το προσωπικό της 1ης ΤΟ.Μ.Υ. Καρδίτσας για την άριστη συνεργασία και ευελπιστούμε οτι θα πραγματοποιηθούν και άλλες δράσεις μελλοντικά από κοινού.