Ενέργειες για την ίδρυση πολεμικού μουσείου από το Δήμο Καρδίτσας και το Σύνδεσμο Εφέδρων Αξιωματικών

21/10/2019

Συνάντηση στο Δημαρχείο μεταξύ εκπροσώπων του συνδέσμου και του Δημάρχου

Με το Σύνδεσμο Εφέδρων Αξιωματικών Ν. Καρδίτσας συναντήθηκε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος. Η συνάντηση έγινε στο γραφείο του Δημάρχου και στη διάρκεια της έγινε συζήτηση για την πιθανότητα ένα τμήμα των κτιρίων του πρώην στρατοπέδου Λουμάκη, που έχει πλέον περάσει στην κυριότητα του Δήμου, να στεγάσει πολεμικό μουσείο. Όπως εξήγησαν η αρμόδια υπηρεσία του Στρατού είναι θετικά διακείμενη στο ενδεχόμενο να δημιουργηθεί πολεμικό μουσείο στην Καρδίτσα ενώ ο χώρος του πρώην στρατοπέδου θεωρείται κατάλληλο σημείο. Οι εκπρόσωποι των Εφέδρων Αξιωματικών, υπογράμμισαν ότι υπάρχει άφθονο υλικό για να τοποθετηθεί και να λειτουργήσει το μουσείο. Ο δήμαρχος σε συνεργασία με το Σύνδεσμο θα εξετάσουν τη δυνατότητα να προχωρήσει το όλο σχέδιο. Ακόμη μεταξύ των δύο πλευρών συζητήθηκε το θέμα της ανέγερσης μνημείου προς τιμήν των Καρδιτσιωτών του υψώματος 731.