03/04/2018

Απολογισμός του πρώτου τριμήνου λειτουργίας του (01/12/2017 έως 28/02/2018)

Τα Κέντρα Κοινότητας είναι δομές που σχεδιάστηκαν από το Υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, ιδρύθηκαν σε Δήμους και χρηματοδοτούνται από το ΕΣΠΑ 2014-2020.

Το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Καρδίτσας καθώς και το Παράρτημα Ρομά λειτουργούν ως δομές συμπληρωματικές της Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου και εποπτεύονται από αυτή. Φορέας υλοποίησης του Κέντρου Κοινότητας είναι ο Δήμος Καρδίτσας.

Το Κέντρο Κοινότητας είναι το πρώτο σημείο επαφής του πολίτη με την κοινωνική υπηρεσία του κάθε Δήμου. Από εκεί ο πολίτης ενημερώνεται για όλα τα επιδόματα που δικαιούται, όλους τους φορείς, υπηρεσίες και προγράμματα που του παρέχουν κοινωνική φροντίδα οποιαδήποτε μορφής, σε επίπεδο Δήμου, Περιφέρειας ή επικράτειας.

Το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου Καρδίτσας ξεκίνησε να λειτουργεί από 1/12/2017, εξυπηρετεί τους δημότες Καρδίτσας και στεγάζεται στο κτίριο του ΚΑΠΗ, (Λ. Παπαδόπουλου 1).

Το Παράρτημα Ρομά αποτελεί μετεξέλιξη της δράσης των Κέντρων Στήριξης Ρομά και Ευπαθών Ομάδων καθώς και των Ιατροκοινωνικών Κέντρων που υλοποιήθηκαν κατά την προηγούμενη προγραμματική περίοδο και λειτουργεί από το 2008 εντός του οικισμού “Μαύρικα” παρέχοντας πιο εξειδικευμένες υπηρεσίες οι οποίες έχουν σχέση με τα ιδιαίτερα προβλήματα που αντιμετωπίζει η ομάδα στόχος με σκοπό την αναβάθμιση του βιοτικού της επιπέδου και την πλήρη κοινωνική της ενσωμάτωση.

Ωφελούμενος πληθυσμός

Το πρώτο τρίμηνο αναφοράς (01/12/2017 έως 28/02/2018) συνολικά το Κέντρο Κοινότητας με παράρτημα Ρομά εξυπηρέτησε 805 πολίτες και διεκπεραίωσε 978 αιτήματα. Αναλυτικά:

Oι παρεχόμενες υπηρεσίες του Κέντρου Κοινότητας με παράρτημα ρομά κινούνται σε τρεις Άξονες:

Κέντρο Κοινότητας

Παράρτημα Ρομά

Αναλυτικά οι υπηρεσίες που προσφέρθηκαν