Έλεγχοι στα σχολικά κτίρια του Δήμου Καρδίτσας

04/03/2021

Από κλιμάκια μηχανικών μετά από απόφαση της Δημοτικής Αρχής

Έλεγχοι στα σχολικά κτίρια του Δήμου Καρδίτσας

Επιθεώρηση σε όλα τα σχολικά και δημοτικά κτίρια καθώς και στα κτίρια των παιδικών σταθμών του Δήμου Καρδίτσας πραγματοποίησαν από νωρίς το πρωί της Πέμπτης κλιμάκια μηχανικών του Δήμου. Τη σχετική απόφαση έλαβε ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος για προληπτικούς λόγους και για να διαπιστωθεί αν τα κτίρια έχουν υποστεί κάποια ζημιά από τον σεισμό της Ελασσόνας. Όπως προέκυψε από τους ελέγχους, όλα τα σχολικά και δημοτικά κτίρια καθώς και τα κτίρια που στεγάζουν παιδικούς σταθμούς είναι ασφαλή. Ο Δήμαρχος Καρδίτσας που παρέστει σε ελέγχους δήλωσε χαρακτηριστικά: «Από την πρώτη στιγμή υπήρξε άμεση κινητοποίηση της Δημοτικής Αρχής. Ευτυχώς το χτύπημα του Εγκέλαδου αν και πολύ μεγάλο δεν δημιούργησε στην περιοχή μας ιδιαίτερα προβλήματα. Εμείς πάντως βρισκόμαστε σε επιφυλακή για να αντιμετωπίσουμε πιθανά προβλήματα. Η σκέψη μας βρίσκεται δίπλα στους ανθρώπους της ευρύτερης περιοχής της Ελασσόνας που δοκιμάζονται. Με ψυχραιμία, προσοχή και αλληλεγγύη θα περάσει και αυτό».