Εκτεταμένο πρόγραμμα φυτεύσεων και κλαδεύσεων υλοποιεί η Υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου Καρδίτσας

12/11/2018

Στην αναβάθμιση του πρασίνου στις πλατείες, τον κεντρικό πεζόδρομο και σε άλλους κοινόχρηστους χώρους της πόλης προχωρά αυτό το διάστημα η Υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου Καρδίτσας υλοποιώντας ένα εκτεταμένο πρόγραμμα φυτεύσεων καλλωπιστικών φυτών και εποχιακών λουλουδιών.

Παράλληλα βρίσκεται σε εξέλιξη πρόγραμμα κλαδεύσεων δένδρων σε όλη την πόλη, το οποίο υλοποιείται από συνεργεία της υπηρεσίας σε συνδυασμό με εργολαβία που αφορά το κλάδεμα πολύ ψηλών και μεγάλης ηλικίας δένδρων που γίνεται κυρίως για λόγους ασφαλείας και την αποφυγή ατυχημάτων από πιθανές πτώσεις ή σπασίματα σε περίπτωση έντονων καιρικών φαινομένων.

Ο αρμόδιος Αντιδήμαρχος Πρασίνου κ. Τριαντ. Τίκας που επιβλέπει τις εργασίες δήλωσε σχετικά: “Ως υπηρεσία Πρασίνου και παρά τις ελλείψεις που υπάρχουν σε προσωπικό, αλλά και μέσα, καταβάλλουμε μεγάλη προσπάθεια τόσο για τη συντήρηση του πρασίνου στην πόλη και σε όλες τις Κοινότητες, όσο και για την αναβάθμισή του πραγματοποιώντας συνεχείς φυτεύσεις νέων φυτών.

Σ’ αυτή την προσπάθεια να ομορφύνουμε τους κοινόχρηστους χώρους της πόλης μας ζητάμε την συνεργασία και την βοήθεια των πολιτών, προκειμένου να προστατεύσουμε τα νέα φυτά από φθορές, ακόμα και βανδαλισμούς που δυστυχώς δεν είναι σπάνιο φαινόμενο. Ζητάμε επίσης την κατανόησή τους και για το εκτεταμένο πρόγραμμα κλαδεύσεων ψηλών και ηλικιωμένων δένδρων που υλοποιούμε αυτό το διάστημα, όπου συχνά απαιτείται ολιγόωρο κλείσιμο δρόμων, καθώς γίνεται με τη χρήση μεγάλων γερανοφόρων οχημάτων και παράλληλα χρειάζεται να πάρουμε μέτρα ασφαλείας.”