12/03/2015

Επιτακτική ανάγκη οι εκταφές στο Δημοτικό Νεκροταφείο Καρδίτσας
Ειδοποιητήρια του Δήμου σε όσους διατηρούν μνημεία προσφιλών τους προσώπων
από το 2007 και παλιότερα να προχωρήσουν σε εκταφή,  μέχρι την 30η Απριλίου 2015

Επιτακτική και επείγουσα χαρακτηρίζεται η ανάγκη αποδέσμευσης χώρων στο Κοιμητήριο του Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου (Δημοτικό Νεκροταφείο), το οποίο έχει κορεσθεί σε βαθμό που η λειτουργία του πλέον έχει καταστεί από εξαιρετικά δυσχερής έως αδύνατη.

Όπως προβλέπεται από τον Κανονισμό Λειτουργίας του Κοιμητηρίου, η ανακομιδή των οστών από τους τάφους γίνεται με ευθύνη και επιμέλεια των συγγενών των νεκρών πριν την συμπλήρωση 5ετίας από την ταφή με δικαίωμα 2ετούς παράτασης του χρόνου χρήσης του τάφου.

Ο Δήμος Καρδίτσας προσπαθώντας να δώσει λύση στο οξύτατο πρόβλημα έχει καλέσει κατ' επανάληψη με δημόσιες ανακοινώσεις όσους διατηρούν μνημεία προσφιλών τους προσώπων για διάστημα μεγαλύτερο από το ανώτατο όριο που προβλέπει ο Κανονισμός, να προχωρήσουν σε εκταφές, χωρίς πάντως η ανταπόκριση να είναι η αναμενόμενη.

Γι' αυτό και τις προηγούμενες ημέρες έγινε καταγραφή όλων των παλαιότερων από το 2007 μνημείων, στο πίσω μέρος των οποίων οι υπάλληλοι του Κοιμητηρίου επικόλλησαν “επείγουσα ενημέρωση” του Δήμου προς τους συγγενείς ή  όσους τα διατηρούν, όπου αναφέρονται τα εξής:

“Επειδή έχουν εξαντληθεί οι διαθέσιμοι χώροι ταφής στο Δημοτικό Κοιμητήριο , παρακαλούνται όσοι διατηρούν μνημεία προσφιλών τους προσώπων από το 2007 και παλαιότερα να προχωρήσουν σε εκταφή το αργότερο μέχρι την 30η Απριλίου 2015.*

Ζητάμε την κατανόησή σας και παρακαλούμε για την άμεση ανταπόκρισή σας.

* Μετά την παρέλευση της παραπάνω προθεσμίας, όπως προβλέπεται από τον Κανονισμό Λειτουργίας του Κοιμητηρίου, ο Δήμος θα προχωρήσει σε εκταφή καταλογίζοντας τη σχετική δαπάνη, αλλά και το τέλος φύλαξης των οστών στο χώρο του οστεοφυλακίου, στους πλησιέστερους συγγενείς.”

Σχετική ανακοίνωση επίσης έχει τοποθετηθεί σε εμφανές σημείο στην είσοδο του Κοιμητηρίου και το ζητούμενο πλέον είναι να υπάρξει θετική ανταπόκριση των πολιτών, ώστε να  μειωθεί η ένταση του προβλήματος.