Εκστρατεία ενημέρωσης του Δήμου και της Αστυνομίας για την ασφαλή χρήση του ποδηλάτου και την τήρηση του ΚΟΚ

19/09/2019

Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής εβδομάδας κινητικότητας

Σύσκεψη για το ζήτημα της κίνησης ποδηλάτων σε πεζοδρόμους και πλατείες, καθώς και της τήρησης των κυκλοφοριακών κανόνων από την πλευρά των ποδηλατιστών πραγματοποιήθηκε το πρωί της Τρίτης στο Δημαρχείο Καρδίτσας με πρωτοβουλία της Δημοτικής αρχής. Εισαγωγικά ο Δήμαρχος κ. Βασίλης Τσιάκος τόνισε ότι είμαστε πόλη της βιώσιμης κινητικότητας και η χρήση του ποδηλάτου είναι γενικευμένη καθώς αφορά σχεδόν το σύνολο των δημοτών. Μάλιστα τόνισε ότι στόχος της νέας δημοτικής αρχής είναι να ενισχύσει ακόμη περισσότερο τη χρήση του ποδηλάτου και γενικότερα των εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης. Ωστόσο είπε ότι παρά το θετικό γεγονός ότι είμαστε η πόλη του ποδηλάτου και δίκαια θα μπορούσαμε να χαρακτηριστούμε Άμστερνταμ του Ευρ. Νότου, εκείνο που χρειάζεται είναι να μπουν κανόνες στον τρόπο που το χρησιμοποιούμε. Η κατάσταση που παρουσιάζει το κέντρο της πόλης από ποδήλατα που διασχίζουν τις πλατείες και τους πεζοδρόμους και ποδήλατα που σταθμεύουν άναρχα δεν είναι καλή. Επίσης χρειάζεται οι χρήστες του ποδηλάτου να σέβονται τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, να μην κινούνται αντίθετα σε μονοδρόμους, να μην παραβιάζουν τον ερυθρό σηματοδότη, να φέρουν φώτα κατά τη διάρκεια της νυκτερινής κίνησης τους κ.α.

Ο αστυνομικός δ/ντης Καρδίτσας κ. Θ. Καρανάσιος που μετείχε στη σύσκεψη τόνισε ότι το φαινόμενο της παραβίασης του Κ.Ο.Κ. από τους ποδηλάτες είναι υπαρκτό και πρότεινε να ξεκινήσει συστηματική προσπάθεια περιορισμού του με ενημερωτική εκστρατεία από το Δήμο και το τμήμα Τροχαίας Καρδίτσας καθώς εκτός από το άσχημη εικόνα που δημιουργεί η κίνηση πάνω σε πλατείες και πεζοδρόμους, υπάρχει και σοβαρός κίνδυνος για τους ίδιους τους ποδηλάτες αλλά και για τους πεζούς.

Στη συνέχεια έγινε αναλυτική συζήτηση και διατυπώθηκαν προτάσεις για το πως μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση. Για παράδειγμα μια πρόταση που θα εξετάσει η δημοτική αρχή είναι να μεταφέρει εκτός των πλατειών τα στάντ στάθμευσης των ποδηλάτων ενώ αποφασίστηκε να συσταθεί τριμελής επιτροπή στην οποία θα μετέχει και εκπρόσωπος της τροχαίας Καρδίτσας και η οποία θα συνεδριάζει ανά τακτά χρονικά διαστήματα με στόχο να παρακολουθεί την κατάσταση. Στη σύσκεψη εκτός από το Δήμαρχο και τον Αστυνομικό Δ/ντη συμμετείχε ο Αντιδήμαρχος κ. Σπύρος Κουρτεσιώτης, απο την Τροχαία Καρδίτσας η αστυνόμος Α΄ κ. Δ. Μπάκαβου, ο προϊστάμενος της Δημοτικής Αστυνομίας κ. Ε. Πλατώνης, ο κ. Σ. Τσιούκας Γ. Γραμματέας του Π.Ο.Κ, και η Ι. Χαβρουζά αντιπρόεδρος του Π.Σ.Κ. “karditsa cycling team”.

Εκστρατεία ενημέρωσης

Εξάλλου χθες το μεσημέρι η Δημοτική Αρχή με επικεφαλής τον Δήμαρχο κ. Βασίλη Τσιάκο και σε συνεργασία με τη Αστυνομική Δ/νση Καρδίτσας και επικεφαλής τον Αστυνομικό Δ/ντη κ. Θωμά Καρανάσιο, όπως και με τη συμμετοχή της Δημοτικής αστυνομίας, στον κεντρικό πεζόδρομο έγινε εκστρατεία ενημέρωσης των ποδηλατιστών με τη διανομή φυλλαδίων. Με το φυλλάδιο οι ποδηλάτες ενημερωνόταν για την ασφαλή χρήση του ποδηλάτου καθώς και για την ανάγκη να σέβονται πεζοδρόμους και πλατείες.