Εκπαιδευτικό εργαστήριο με θέμα: “Aναγνώριση Θυμάτων Εμπορίας Ανθρώπων (Victim Identification Workshop)”

13/09/2019

Το Κέντρο Κοινότητας με Παράρτημα Ρομά του Δήμου Καρδίτσας σε συνεργασία με την Μ.Κ.Ο Α21, διοργάνωσε με επιτυχία εκπαιδευτικό εργαστήριο με θέμα: “Aναγνώριση Θυμάτων Εμπορίας Ανθρώπων (Victim Identification Workshop ”.

Στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου 2019 στο ξενοδοχείο Κιέριον, η Συντονίστρια του Κέντρου Κοινότητας Κοινωνική Λειτουργός κα. Ταξιάρχη Ειρήνη παρουσίασε τις δράσεις του Κέντρου Κοινότητας και ανέφερε πως από την αρχή του έτους μέχρι και σήμερα το Κέντρο δέχθηκε 3533 αιτήματα ωφελουμένων από τα οποία τα 1812 ήταν από άνδρες και τα 1721 από γυναίκες.

Στην συνέχεια οι κύριοι ομιλητές της εκδήλωσης ο κος Δημήτρης Κοντούδης Συντονιστής της γραμμής 1109 (Γραμμή πληροφόρησης για την εμπορία ανθρώπων) και η κα Νίκη Ηλιού Υπεύθυνη εκπαιδεύσεων επαγγελματιών της Α21, παρουσίασαν αναλυτικά το έργο και τις δράσεις της Α21. Στην συνέχεια αναλύσανε το θέμα της εμπορίας ανθρώπων και έγινε εμβάθυνση σε ενδείξεις που πρέπει να αναγνωρίζουν οι επαγγελματίες σε πιθανά θύματα. Ακόμη παρουσίασαν τεχνικές διενέργειας συνέντευξης ταυτοποίησης πιθανών θυμάτων και τέλος συζητήθηκε ο τρόπος παρέμβασης των επαγγελματιών.

Μετά το τέλος της ομιλίας δόθηκαν απαντήσεις από τους εισηγητές σε απορίες και ερωτήσεις που τέθηκαν από το ακροατήριο με αφορμή το θεματικό πεδίο της παρέμβασης.

Το Κέντρο Κοινότητας πε παράρτημα Ρομά του Δήμου Καρδίτσας ευχαριστεί θερμά τον κο Κοντούδη και την κα Ηλιού που ανταποκρίθηκαν άμεσα στο κάλεσμά μας .

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, η κα. Ρογγανάκη Λία, Περιφερειακή Σύμβουλος, η κα. Σούφλα Ουρανία Αντιδήμαρχος Εθελοντισμού, Ειδικών Πληθυσμιακών – Κοινωνικών ομάδων και αλληλεγγύης, ο κος Αριστοτέλης Σπάνιας Αντιδήμαρχος Διοικητικών Υπηρεσιών και πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Καρδίτσας, ο κος Αντωνίου Αστέριος Εκλεγμένος Τοπικός Σύμβουλος της Δημοτικής Κοινότητας Καρδίτσας, η κα. Πέτσα Αθηνά Διευθύντρια της Δ/νσης Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας και Πολιτισμού και Υπεύθυνη Πράξης και ο κος Γκιζλής Βασίλειος Πρόεδρος του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού του τμήματος Καρδίτσας.

Το Κέντρο Κοινότητας με Παράρτημα Ρομά του Δήμου Καρδίτσας χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο στο πλαίσιο του Περιφερειακού Επιχειρησιακού Προγράμματος Θεσσαλίας 2014-2020.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ

Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο